Eмисия новини
от часа

Agjentët e Sigurimit të Shtetit do të shpallen në çdo aplikim për poste publike

Agjentët e Sigurimit totalitar të Shtetit do të shpallen sa herë që do të aplikojnë për poste publike, vendosi Kuvendi Popullor me ndryshimet në ligjin për qasjen dhe zbulimin e dokumenteve dhe për deklarimin e përkatësisë së shtetasve bullgarë në..

01.06.22 19:20 |
Hristo Ivanov

Nuk duan ish-personel të Sigurimit të Shtetit në qeveri

Koalicioni “Bullgaria Demokratike” nga shumica në pushtet do të ngrejë para partnerëve të saj çështjen e lustracionit në emërimet, në mënyrë që në ekipet drejtuese të mos ketë persona nga ish Sigurimi i Shtetit. Këtë e njoftoi kryetari i grupit..

22.12.21 15:14 |

Tridhjetë vjet pas zjarrvënies ish shtëpia e Partisë Komuniste Bullgare u bë përsëri dëshmitare e protestave

Data 26 gusht 1990 mbetet përgjithmonë në historinë e Bullgarisë me zjarrvënien e njërit prej simboleve të pushtetit në vend - godina e ish Partisë Komuniste Bullgare. 10 muaj pas rrëzimit nga pushteti të liderit Todor Zhivkov, qytetarët ende..

26.08.20 14:50 |
Momçill Metodiev

Dokumentet sekrete që nga fillimi i tranzicionit bullgar tashmë duhet të jenë në dispozicion

“Në dokumentet e shërbimeve, sidomos për periudhën e viteve 90, ndoshta ka shumë hipoteza për ndërthurje të interesave mes bizneseve, politikës dhe shërbimeve. Në qoftë se ato nuk kanë vlerë juridike, mund të kenë vlerë informative.”..

21.08.20 17:13 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна