Eмисия новини
от 08.00 часа

Të ndaluar pas protestës antiqeveritare në Sofje

Pesë veta janë ndaluar në Drejtorinë Rajonale të Policisë numër 5 për vandalizëm gjatë protestës antiqeveritare në Sofje të shtunën në mbrëmje, bënë të ditur nga MPB. Tre prej tyre janë të mitur. Kanë nisur procedime paragjyqësore. Protestuesit..

22.11.20 09:57 |

Ekspozita “Beautiful Albania” sjell Shqipërinë për publikun bullgar

Nga data 16 deri më 30 Nëntor 2020 adhuruesit e Shqipërisë dhe natyrës së bukur mund të frekuentojnë ekspozitën “Beautiful Albania” rregulluar në Kopshtin e Qytetit (Gradska Gradina) në qendër të Sofjes. Nismëtare është Ambasada e Republikës së..

19.11.20 09:45 |

Gjysma e sofjanasve banojnë afër parqeve

53% e banorëve të Sofjes banojnë afër vendeve të përshtatshme për shëtitje, tregon një studim ndërkombëtar ndër 1000 qytete në botë i Institutit për Transport dhe Zhvillim (ITDP) në Nju Jork, njofton “Dnevnik”. Studimi i ITDP i rendit qytetet..

18.10.20 11:40 |

Gjoba deri në 100 euro për parkim të gabuar në Sofje

Një sanksionim deri më 200 leva (102 euro) për një parkim të gabuar në Sofje që nga mesi i muajit tetor. Nëpunësit nga Qendra për Lëvizjen Urbane do të ndjekin për shkelës në territorin e gjithë Sofjes. Gjoba nuk do të paguhet në dorë, por..

06.10.20 14:25 |
Teodora Zareva

80% e kryeqytetasve duan të marrin pjesë aktive në marrjen e vendimeve për qytetin

Pavarësisht nga përmirësimet e shumta në mjedisin qytetar të cilat janë bërë gjatë viteve të fundit, jeta në kryeqytetin bullgar po vazhdon t’i drejtojë qytetarët përpara problemeve të shumta, të cilat kërkojnë ndërhyrjen e institucioneve të ndryshme...

29.09.20 12:36 |

Rusia i konsideron të trilluara akuzat kundër diplomatëve të saj në Bullgari

Shpallja e dy nëpunësve të përfaqësisë tregtare   ruse në Bullgari “persona non grata” do të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe, theksohet në pozitën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë. Keta hapa do të trajtohen si një orvatje e qëllimshme për..

24.09.20 15:14 |

Një shëtitje në të kaluarën e kryeqytetit tregon nëse e njohim qytetin tonë

Që nga kohërat antike Sofja ka qenë një qendër e kulturave,е popujve dhe е etnosevetë ndryshme, kurse shkaku më i rëndësishëm për këtë është pozicioni i saj strategjik-në udhëkryq midis Evropës Perëndimore dhe Lindjes së Afërt. Transformimi global i..

17.09.20 15:36 |
Kryeministri Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov: Përpiqemi të kemi një kryeqytet të bukur evropian

“Jam i gëzuar se kryeqyteti ynë po vazhdon të zhvillohet dhe të bëhet gjithnjë e më i bukur”, shkroi në faqen e vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov me rastin e Ditës së Sofjes – 17 shtator. Ai nënvizoi se gjatë disa viteve të fundit qyteti..

17.09.20 11:23 |

Ekspozita “Ujësjellësi i Rilës”

Ekspozita “Ujësjellësi i Rilës” kushtuar Ditës së Sofjes, e cila kremtohet më 17 shtator, prezanton se si u ndërtua ujësjellësi për furnizimin e ujit nga mali Rila deri në Sofje. Në të mund të shihet plani për furnizimin e Sofjes me ujë nga viti..

16.09.20 11:49 |
Jordanka Fandëkova

Protestat janë pjesë e demokracisë

Çdo shtetas e ka të drejtën të shprehë në mënyrë paqësore dhe të lirë qëndrimin e vet. Këtë e tha kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. “Si kryetare e bashkisë së Sofjes gjithnjë e kam garantuar mundësitë që njerëzit të shprehin..

13.09.20 16:19 |
Всички новини: днес | вчера