Eмисия новини
от 07.00 часа

Festat e Arteve në Sozopoll po fillojnë me një koncert të Solistëve të Sofjes

Sot fillon edicioni i 37 - të i Festave të Arteve Apolonia. Tradicionalisht, programi përfshin koncerte me muzikë klasike, si dhe shfaqje me muzikantë pop, rock dhe xhaz. Festivali paraqet disa ekspozita, libra të rinj bullgarë, shfaqje teatrore dhe..

30.08.21 14:09 |

Një verë e nxehtë dhe në tregun e pasurive të paluajtshme buzë detit

80% nga blerësit e pronave pushimore nëpër bregdetin e Detit të Zi janë bullgarë, tregojnë të dhënat e specialistëve nga një kompani e madhe ndërtimore dhe investuese në fushën e vendbanimeve pushuese. “Kufizimet për udhëtim për shkak të..

11.08.21 07:15 |

Anije fantazmë dhe një pyll guri – zhytja nën ujë është një hit në Sozopoll këtë verë

Zhytjet në skuba me eksplorimin e thellësive të Detit të Zi janë ndër atraksionet më të kërkuara në Sozopoll këtë verë. Në këtë moment klubet lokale të zhytjes po punojnë me shpejtësi të plotë . Nuk është e domosdoshme që të keni aftësi të veçanta,..

09.08.21 07:15 |

Festivali Rinor i Arteve në Sozopoll mbledh pjesëmarrës nga 10 vende

Edicioni i 15-të i Festivalit Ndërkombëtar Rinor të Arteve “Muzat” mbahet në Sozopoll. Sipas Traditës ai kalon nën patronazhin e Nënpresidentes Ilijana Jotova. Për 10 ditë, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 10 vende, duke përfshirë bullgarë dhe..

06.07.21 17:01 |

Sozopoll dhe Kazanllëk nën magjinë e bukurisë së Shqipërisë

Për herë të parë Shqipëria po merr pjesë në Festivalin Frankofon “Soleil” në Sozopoll (Bullgari Juglindore). Në kuadrin e edicionit të sivjetshëm u hapën dy ekspozita të ndryshme kushtuar vendit të shqiponjave - "Tungjatjeta, emri im është..

07.06.21 12:31 |

Eko-katamaran do të shëtisë turistët nëpër Gjirin e Burgasit

Një katamaran i ri u transportua në tokë nga uzina në Carevo deri në portin e qytetit Burgas që të prezantohet për herë të parë në festën e portit më 18 maj. Gjatë muajve të ardhshëm ai do të argëtojë turistët duke i sjell ata nëpër Gjirin e..

20.05.21 10:22 |

Pallati "Në dashuri me erën" shkëlqeu dhe në renditjen e The Guardian

Edicioni britanik e renditi pallatin pranë fshatit Ravadinovo në klasifikimin e 10 monumenteve kureshtare botërore që ofrojnë turne virtuale gjatë një pandemie. Në këtë mënyrë kureshtja bullgare e gjeti veten pranë kryeveprave të padiskutueshme..

22.03.21 10:51 |

Protestë para pronës së biznesmenit dhe bos mediatik Ivo Prokopiev

Minuta   para orës 12.00 filloi protestë para pronës së biznesmenit dhe bos mediatik Ivo Prokopiev në rajonin Buxhaka afër qytetit bregdetar Sozopoll. Ajo u organizua nga ish eurodeputeti Nikolaj Barekov i cili thekson, se kjo pronë u ndërtua mbi..

11.08.20 14:23 |

Prokuroria vendosi se ndalimi i hyrjes së lirë në plazhin “Rosenec” është i paligjshëm

Kontrollime nën udhëheqjen e prokurorisë zbuluan shumë shkelje në ndërtimin dhe shfrytëzimin e objekteve përgjatë bregdetit bullgar. Ndër shkeljet është edhe ndalimi i hyrjes së lirë të shtetasve në plazhin “Rosenec”, që gjendet nja 15 kilometra nga..

22.07.20 17:14 |
Shën Marina

Nderojmë Shën Marinën – mbrojtëse e ujërave

Më 17 korrik Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Martiren e Madhe Marina. Në besimet popullore bullgare shenjtorja quhet Marina e Zjarrtë dhe simbolizon zjarrin qiellor. Ajo është mbrojtëse e korrjes, arave dhe mbjelljes. Sipas traditës popullore këtë..

17.07.20 10:51 |
Всички новини: днес | вчера