Eмисия новини
от 20.00 часа
Forumi i qytetit antik romak Avgusta Trajana

Rajoni i Stara Zagorës po bëhet një vend i preferuar për turizëm

Në fund të verës numri i fjetjeve në vendet për një akomodim afatshkurtër në rajonin e Stara Zagorës janë rritur gati me 30%, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Këtë e tregojnë të dhënat e Byrosë Territoriale të statistikës -..

24.10.21 09:25 |

Një ekspozitë në Stara Zagora zbulon bukurinë e mozaikëve nga Filipopoli

Stara Zagora feston Ditën e sotme Botërore të Turizmit me një ekspozitë të jashtëzakonshme. "Bazilika Episkopale dhe Trasgëgimia Romake e Filipopolit" paraqet përmes fotografive dhe tabelave të informacionit shkëlqimin e mozaikëve në tempullin..

27.09.21 11:00 |

Gjatë gushtit banorët dhe miqtë e qytetit Stara Zagora do të dëgjojnë “histori të pa treguara”

Nën këtë moto gjatë fundjavës së tanishme organizohet shëtitja e radhës jo tradicionale e qytetit Stara Zagora . Pikënisja është Qendra e Informacionit Turistik. Para atyre që duan të shëtisin në të kaluarën do të hapen faqe të panjohura të..

07.08.21 08:15 |

Përfundon fushata parazgjedhore – çfarë të presim?

Po përfundon një fushate e dobët paraelektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Arsyet për këtë janë si karakteri i parakohshëm i zgjedhjeve në sezonin e pushimeve, ashtu dhe paratë e shumta të harxhuara nga partitë në fushatën e..

09.07.21 07:15 |

Fillon Xhaz Festivali në Stara Zagora

Edicioni i nëntë i Festivalit Ndërkombëtar Xhaz Forum , i cili është pjesë e kalendarit kulturor të Bashkisë së qytetit Stara Zagora hapet më 10 qershor në mbrëmje. Të gjitha veprimtaritë do të mbahen në të hapur në zemrën e qytetit antik..

10.06.21 06:55 |

Qyteti Stara Zagora është finalist për “oskarët” turistikë ballkanikë

Një prej qyteteve më të vjetra në Evropë – Stara Zagora , është finalist në kategorinë “Bashkia e madhe me kontribut në turizëm” të Çmimeve Ballkanike të Industrisë së Turizmit për vitin 2020, të cilat do të dorëzohen në një ceremoni zyrtare në Sofje..

11.12.20 14:44 |

Në qytetin Stara Zagora tregojnë piktura të vjetra nga muzeu i kolegjit të dikurshëm francez “Shën Augustin”

Koleksioni i mbledhur dekada të tëra prej murgjve në muzeun e ish kolegjit francez “Shën Augustin” ndodhet për vizitë në Galerinë Arteve Gigurative në qytetin Stara Zagora deri më datë 20 tetor, informon Agjencia Telegrafike Bullgare. Pjesa më e..

27.09.20 05:10 |

Tërmet 3.9 ballësh në rajonin e Stara Zagorës

Një tërmet 3.9 ballësh sipas shkallës së Rihterit u regjistrua në orën 13.00. Epiqendra ka qenë 75 kilometra në verilindje të Plovdivit dhe 26 kilometra në juglindje të Stara Zagorës. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë..

21.08.20 14:17 |

Hartografo pemët derisa shëtit nëpër parkun e Stara Zagorës “Bedeçka”

Specialisti i teknologjive informative Petko Petkov është autori i një projekti për identifikimin dhe pasaportizimin e pemëve në parkun “Bedeçka” të qytetit Stara Zagora të Bullgarisë Jugore. Aktualisht projekti ndodhet në etapën e..

26.06.20 09:40 |

Këngë dhe valle pranë Shenjtërores “Shputa e Hyjlindëses”

Në pushimoren Banjo Minerale të Stara Zagorës hapet edicioni i 14-të i Tubimit kombëtar folklorik trak “Shputa e Hyjlindëses”. Ai mban emrin e zonës “Shputa e Hyjlindëses” e cila konsiderohet një vend i shenjtë plotë energji. Sipas legjendës aty..

24.08.19 09:05 |
Всички новини: днес | вчера