Eмисия новини
от 17.00 часа

Presidenti Rumen Radev: Paraardhësit tanë zgjodhën që të ndërtojnë fatin e tyre së bashku si njerëz të lirë dhe të pavarur

Sot Veliko Tërnovo është qendra e festimeve kushtuar 113 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Festimi filloi me kremtimin e një liturgjie nga Mitropoliti Grigorij i Veliko Tërnovos në kishën "40 martirët e shenjtë ”. Rituali ushtarak..

22.09.21 13:01 |
Kryeministri në detyrë Stefan Janev

Bullgaria do t’u japë strehë 70 afganëve

Rreth 70 qytetarë afganë me familjet e tyre do të mbështeten dhe do t'u jepet qasje në vendin tonë, tha pas takimit të Këshillit të Ministrave kryeministri në detyrë Stefan Janev. Afganët kanë punuar në ambasadën bullgare në Kabul së bashku me..

25.08.21 13:30 |

Kryeministri shkarkoi zëvendësministrin e zhvillimit rajonal

Kryeministri në detyrë Stefan Janev ka liruar nga posti zëvendësministren e Zhvillimit Rajonal Valentina Vërbeva, njoftoi shërbimi i informacionit i qeverisë. Tani për tani nuk janë shënuar shkaqe për shkarkimin e saj. Kjo ndodhi në ditën kur punëtorët..

13.08.21 19:38 |
Stefan Janev

Kryeministri në detyrë kërkon aktualizimin urgjent të buxhetit të shtetit

Kryeministri në detyrë Stefan Janev u bëri thirrje deputetëve ta votojnë azhurnimin e buxhetit, për shkak të nevojës për të përballuar sfidat e valës së re të Covid -it dhe për të shmangur tensionet shoqërore në vjeshtë. "Në jetën politike..

12.08.21 12:37 |

Nëse është e nevojshme, Bullgaria do të kërkojë ndihmë ajrore zjarrfikëse nga nga BE-ja

Kryeministri në detyrë Stefan Janev nuk përjashtoi mundësinë që Bullgaria të kërkojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në vend përmes mekanizmit evropian. Në Parlament Janev tha se vendi aktualisht ka një helikopter për të shuar zjarret në pyje dhe brenda..

05.08.21 13:37 |

Rrezik ekstrem i zjarreve të paktën deri më 15 gusht

Më 5 gusht u shpall ditë zie në bashkitë Petriç, Sandanski dhe Kresna në kujtim të dy pylltarëve që vdiqën duke shuar zjarrin pranë fshatit Petrovos së bashkisë së Sandanskit. Pas përshkallëzimit të zjarreve në vend, qeveria urdhëroi ndërprerjen e të..

05.08.21 09:30 |
Kryeminisri i përkohshëm Stefan Janev

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev bëri thirrje që të mos jepen receta për qeverinë e re

Mendoj se duhet të jemi të durueshëm dhe të qetë dhe t'i lëmë partitë të bëjnë punën e tyre. Shpresoj se përgjegjësia dhe konstruktivizmi i tyre do të bëhen të dukshme në ditët në vijim. Kjo u deklarua nga Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev, i cili..

16.07.21 10:41 |

Rezultatet e zgjedhjeve janë autentike, tha kryeministri i përkohshëm

Rezultatet e zgjedhjeve janë autentike dhe pasqyrojnë votën e elektoratit, siç duhet të jetë në një demokraci, tha Kryeministri Stefan Janev në seancën e qeverisë. "Ne vërejmë një pjesëmarrje jashtëzakonisht të ulët të votuesve, për fat të keq ka..

14.07.21 13:04 |
Edi Rama dhe Stefan Janev në Sofje

Shqipëria është e prekur nga mosmarrëveshja midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të zgjidhin problemet e tyre dypalëshe, bëri të ditur Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev para homologut të tij shqiptar, Edi Rama, në Sofje, transmetoi BGNES. Janev pranoi se kazusi midis Sofjes dhe..

09.06.21 09:32 |
Dy kryeministrat Edi Rama dhe Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev shqyrtoi perspektivën evropiane të Shqipërisë me Edi Ramën

Kryeministri Stefan Janev u takua me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, i cili është për vizitë në Bullgari më 8 dhe 9 qershor. Të dy kryeministrat diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, çështjet aktuale në agjendën evropiane dhe rrugën e Shqipërisë..

08.06.21 23:07 |
Всички новини: днес | вчера