Eмисия новини
от 07.00 часа

Në Stranxha të gjithë këndojnë në harmoni me natyrën

“Folklori na jep dhuratat më bujare – forcën, shëndetin, dashurinë dhe qetësinë”, thotë këngëtarja popullore Zllatka Stavreva. E njohur mes adhuruesve të folklorit bullgar si “dallëndyshja e bardhë e Stranxhës”, ajo pa u lodhur u përcjell të rinjve..

29.04.23 12:05 |

U çel një specie endemike që haset vetëm në malin Stranxha

Lulja që haset vetëm në vendet shkëmbore gëlqerore në pjesët perëndimore të Parkut Natyror “Stranxha”, Pashkët e Turrilit (Veronica turrilliana Stoj. et Stef.) u çel në ditët para Pashkëve, njoftoi BNR Burgas. Kjo specie endemike e malit Stranxha me..

14.04.23 13:43 |

“Stranxha e Gjelbër” fton për një shëtitje adhuruesit e natyrës

Shoqata “Stranxha e Gjelbër” organizon shëtitje vjeshtore për adhuruesit e natyrës. Ata janë nëpër itinerare të ndryshme në malin Stranxha dhe në rajonin e qytetit bregdetar Burgas. Të shtunën më 22 tetor shoqata planifikon të mbajë “Shëtitjen e gjatë”..

16.10.22 09:55 |

Georgi Germanov: Kënga popullore është jeta ime – përderisa kam mundësi do të këndoj

Arti i këngëtarit dhe instrumentist origjinal bullgar Georgi Germanov është i njohur mirë, ndërsa këndimi i tij rrëmben zemrat e dëgjuesve me emocionin dhe ngrohtësinë. Ai lindi në qytetin bregdetar Obzor, rajonin e Burgasit, në një familje..

03.08.22 07:15 |

Shën Pantelejmoni – shenjtori më i nderuar nga Nestinarët në fshatin Brodillovo në malin Stranxha

Në kalendarin e kishës, 27 korriku është caktuar për të nderuar Shtatë Shenjtorët – Apostujt e Shenjtë Kirill dhe Metodij dhe dishepujt e tyre Kliment, Naum, Sava, Gorazd dhe Angelarij . Pavarësisht se ka një festë të veçantë për secilin prej..

27.07.22 09:00 |

Kiten - një dashuri përgjithmonë

Me rërën e butë prej kadifeje në plazhet e tij dhe një raport të mirë midis cilësisë dhe çmimeve për pushime, Kiten është një destinacion tërheqës bregdetar për bullgarët, por duket jo shumë i njohur për të huajt.Qyteza pushimore është e vendosur..

26.07.22 07:15 |
Paraklisi Trinia e Shenjtë

Stranxha është për eksplorues dhe njerëz me një shpirt aventuresk

Stranxha – mali më i pa eksploruar në Bullgari është një thesar i bukurisë natyrore dhe i gjurmëve të lashtësisë. Disa nga këto thesare janë lehtësisht zbuluese dhe të arritshme, por të tjerat kanë qëndruar të qetë në natyrë për mijëvjeçarë të..

04.06.22 09:35 |

Birrë me aromën e… malit Stranxha

A mundet që birra të ketë aromën e....malit dhe më saktë të malit Stranxha - një nga skajet më të bukura dhe të paprekura të natyrës bullgare? Përgjigjen e kësaj pyetjeje e jep Stamen Iliev, i cili i është përkushtuar ëndrrës së tij - të krijojë..

21.05.22 11:45 |

Në bregun tonë jugor të Detit të Zi mbahet Festivali i Bedit të Stranxhës

Këtë fundjavë po mbahet edicioni i 18-të i Festivalit të Bedit të Stranxhës në fshatin Brodillovo, Bashkia e Carevos. Festa do të jetë në lokalitetin “Harmanjata”, ku në këtë moment mund të shikohet bedi i lulëzuar - simboli i malit Stranzha. Bedi..

15.05.22 11:25 |

Zheçka Sllaninkova: Nuk mund ta përfytyrojë jetën time pa këngën popullore

Zheçka Sllaninkova është krenaria e traditës së Stranxhës. Ajo është një nga këngëtaret e talentuara të kësaj krahine folklorike, të cilat kanë afirmuar dhe popullarizuar stilin e vërtetë të Stranxhës, si Magda Pushkarova , Komnia Stojanova..

05.04.22 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна