Eмисия новини
от часа
Ministri Svetllan Stoev

Svetllan Stoev: Konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze

Ministrat e Jashtëm të 57 shteteve pjesëmarrëse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë /OSBE/, ndër të cilët Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë Svetllan Stoev, diskutuan mbi mundësitë për zgjidhjen e konflikteve dhe zbatimin e..

02.12.21 13:02 |

Bullgaria është për një bashkëpunimit më të ngushtë midis NATO-s dhe BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ballkani Perëndimor ka një rëndësi strategjike për NATO-n. Këtë e deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm të NATO-s me partnerët Gjeorgjinë dhe Ukrainën në kryeqytetin e Letonisë. Ai..

01.12.21 17:30 |
Ministri Stoev

Sofja pret nga Shkupi garanci të qarta për fqinjësi të mirë

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev zhvilloi bisedime dypalëshe me komisionerin e zgjerimit të BE, Olivér Várhelyi dhe homologun e tij spanjoll, José Bueno. Në Barcelonë, në forumet rajonale Unioni për Mesdheun dhe takimi i BE-së dhe vendeve partnere..

30.11.21 14:59 |

Bullgaria është e shqetësuar për situatën në Ballkanin Perëndimor

Situata në Ballkanin Perëndimor është shqetësuese. Në muajt e funditpo vëzhgojmë rritje të tensionit në Bosnje dhe Hercegovinë, mes Kosovës dhe Serbisë. Mungesë stabiliteti politik ka edhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut. BE-ja duhet të..

15.11.21 18:21 |
Svetllan Stoev dhe Donika Hoxha

Ministri Svetllan Stoev priti Ambasadoren e Shqipërisë Donika Hoxha

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev priti Ambasadoren e Shqipërisë Donika Hoxha. Gjatë bisedës u diskutuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve, dialogu aktiv politik, thellimi i bashkëpunimit në shumë sfera me interes të përbashkët dhe..

28.10.21 09:58 |
Ministri Stoev

Bullgaria i ka shprehur ngushëllime SHBA-së për sulmin terrorist në Kabul

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev i dërgoi një fjalim ngushëllimi Sekretarit amerikan të Shtetit Antony Blinken në lidhje me sulmin e djeshëm terrorist në Aeroportin e Kabulit, i cili vrau dhjetëra njerëz, përfshirë ushtarakë amerikanë. Në letrën e..

27.08.21 15:26 |

Komuniteti bullgar feston 200 vjetorin e Bollgradit

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev ishte mysafir i komunitetit bullgar në qytetin e Bollgradit të rajonit të Odesës, ku u hapën zyrtarisht ngjarjet jubile me rastin e 200 vjetorit të qytetit. Në përshëndetjen e tij, ministër..

25.08.21 19:44 |
Ministri Svetllan Stoev

Bullgaria është gati të pranojë deri në 70 refugjatë afganë

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev diskutoi zhvillimet e fundit në Afganistan në një takim të jashtëzakonshëm me videokonferencë të Ministrave të Punëve të Jashtme të shteteve anëtare të NATO -s. Stoev shprehu mirënjohjen e tij për..

20.08.21 18:52 |
Dimitër Gërdev

Kërkojnë kontrollim nëse një ministër i kabinetit të përkohshëm ka pasur nënshtetësi të dyfishtë

Deputeti nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN) Dimitër Gërdev pyeti Ministrin e Jashtëm Svetllan Stoev nëse Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov ka pasur shtetësi të dyfishtë në kohën e emërimit të tij në kabinetin e përkohshëm. Gërdev iu..

13.08.21 17:26 |

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran..

26.07.21 19:37 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера