Eмисия новини
от 20.00 часа
Motrat Stoevi

Motrat Stoevi u kualifikuan në raundin e tretë të Kampionatit Botëror të Badmintonit në Tokio

Bullgaret Gabriella dhe Stefani Stoevi janë kualifikuar në raundin e tretë në dyshe në Kampionatin Botëror të Badmintonit në Tokio. Bullgaret, të cilët janë tre herë kampione të Evropës, mundën Bak Ha-na dhe Lee Yu-rim nga Koreja e Jugut 21:13,..

24.08.22 12:39 |

Debutim i sopranos Sonja Jonçeva në Japoni nën drejtimin e Najden Todorov

Më 2 korrik në skenën e sallës prestigjioze “Bunka Kajkan” në Tokio do të debutojë sopranoja bullgare me famë botërore Sonja Jonçeva . Arie të operave nga Vinçenco Belini, Xhuzepe Verdi dhe Xhakomo Puçini do të tingëllojnë nën drejtimin e..

02.07.22 07:25 |

Medalje e parë për Bullgarinë në Lojërat Paraolimpike në Tokio

Ruzhdi Ruzhdi i solli medaljen e parë Bullgarisë në Lojërat Paraolimpike në Tokio pasi fitoi argjendin në hedhjen e gjyles në turneun e atletikës së lehtë. Ruzhdi, kampioni olimpik i Rio 2016 në kategorinë F55, arriti 12.23 metra në provën e tij më..

27.08.21 18:10 |

Bullgaria me katër atletë në Paraolimpiadë

Lojërat Paraolimpike të Tokios u hapën zyrtarisht në kryeqytetin japonez. Në garat, të cilat do të zgjasin deri më 5 shtator, Bullgaria përfaqësohet nga katër atletë. Flamurtarja e delegacionit bullgar ishte sportistja në qitjen sportive..

24.08.21 19:33 |

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike fitoi një medalje të artë në Olimpiadën në Tokio. Pas një loje të saktë dhe të përzemërt, Simona Djankova, Stefani Kirjakova, Madelen Radukanova, Laura Traats dhe Erika Zafirova shkelën në shkallën e nderit në kryeqytetin..

08.08.21 18:54 |

Mirella Demireva u klasifikua në finalen e kërcimit së larti në Tokio

Mirella Demireva u kualifikua për finalen e kërcimit së larti në Lojërat Olimpike të Tokios. Edhe pse me disa vështirësi, mbajtësja e medaljes së argjendtë në Rio 2016 kapërceu normën e kualifikimit prej 195 cm në përpjekjen e tretë. Finalja në..

05.08.21 09:54 |
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein fitoi bronzin në mundje në Olimpiadën në Tokio

Mundësja Tajbe Jusein fitoi një medalje bronzi në kategorinë deri në 62 kg në Olimpiadën në Tokio, duke mposhtur Lyubov Ovcharova nga Komiteti Olimpik Rus. Bullgarja 30 vjeçare fitoi vetëm për 56 sekonda. Përfaqësuesja jonë tjetër në këtë..

04.08.21 15:59 |
Lindja Zeqiri

Paraqitje e dobët e bullgarëve në Tokio

Bozhidar Andreev mbaroi në vend të pestë në peshëngritje në kategorinë deri në 73 kg me një dyluftim prej 338 kg. Deri në provën e fundit në shtytje bullgari ishte në pretendues për medaljen e bronztë. Qitësja Selin Ali zuri vendin e 16..

28.07.21 16:17 |
Ljubomir Epitropov

Ljubomir Epitropov në gjysmëfinalen e notimit brust në 200 metra me një rekord kombëtar

Notari bullgar Ljubomir Epitropov u kualifikua në gjysmëfinalet në notimin brust në 200 metra në Olimpiadën e Tokios duke shënuar një rekord të ri kombëtar. Ai e notoi distancën për 2: 09.68 minuta, duke u zbritur për herë të parë nën 2:10 minuta në..

27.07.21 15:04 |

Antoaneta Kostadinova me medaljen e parë olimpike për Bullgarinë - në qitje

Antoaneta Kostadinova fitoi medaljen e parë për Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio . Qitësja jonë sportive fitoi medalje të argjendtë në disiplinën qitje në 10 metra me një pistoletë ajrore. Për Kostadinovën kjo është medalja e parë në..

25.07.21 12:17 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера