Eмисия новини
от 13.00 часа

Kisha e fundosur e fshatit Zapallnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapallnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin..

10.08.22 07:59 |

Fryma e fshatrave fantazmë ose muzikë e heshtjes

Erë nëpër degë, këngë zogu, pika shiu dhe zhurmë nga dritare të thyera - kjo është pamja me tinguj të fshatrave fantazmë të Bullgarisë. Në rajonin e qytetit Trjavna në malin Stara Pllanina ka rreth 100 fshatra dhe mëhalla të vjetra me një popullsi..

15.03.21 07:45 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev nguli këmbë për përgatitjen e një plani për dalje nga kriza

Në qytetin Trjavna (Bullgari Qendrore Veriore) Presidenti Rumen Radev deklaroi se Bullgaria ka nevojë për një plan për dalje nga kriza e shkaktuar nga gjendja e jashtëzakonshme e shpallur për shkak të koronavirusit. Sipas Kreut të Shtetit që tani duhet..

14.04.20 12:48 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера