Eмисия новини
от часа

Bullgaria insiston BE-j të vazhdojë dialogun me Turqinë

Në Këshillim e Ministrave të Jashtëm të BE-së Bullgaria insistoi për shkallëzimin, rimëkëmbjen e besimit dhe të dialogut me Turqinë mbi tema si migracioni, garantimi i furnizimeve energjetike, infrastruktura, tregtia, ekonomia, luftimi i terrorizmit. Një..

13.07.20 16:48 |

Trafik intensiv drejt Greqisë, Turqisë, Rumanisë

I madh është  qarkullimi i automjeteve ndaj Greqisë në pikëkalimin “Kullata -Promahon”, informuan nga Policia Kufitare. Në pikat e kalimit kufitar me Greqinë “Ilinden”, “Makaza”, “Kapitan Petko Vojvoda” autoritetet greke bëjnë kontrollime..

19.06.20 09:43 |

Hiqet karantina për të gjithë që hyjnë në Greqi nga Bullgaria

Që nga dita e hënë, 15 qershori, Greqia hap kufirin e saj tokësor për qytetarët që hyjnë në vend nga Bullgaria dhe ata nuk do të vendosen në karantinë të detyrueshme. Hyrja përmes kufijve të tjerë të Greqisë – me Shqipërinë, Maqedoninë e..

13.06.20 14:01 |
Ministrja Angellkova

Bullgaria do të tërheqë turistë nga vendet me situatë analogjike epidemiologjike

Ministrja e turizmit Nikolina Angellkova diskutoi në bisedime telefonike dhe takime online daljen nga situata e krizës me përfaqësues të institucioneve dhe biznesit në Rumani, Greqi, Gjermani, Poloni, Çeki, Turqi, Izrael dhe nga vende të tjera. “..

11.06.20 20:08 |
Pikëkalimi

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura, mikrobusë dhe autobusë. Trafiku në pikëkalimin Lesovo është intensiv në daljet nga Bullgaria, ndërsa në Kapitan Andreevo është normal. Në kufirin me Greqinë deri në 15.06.2020..

11.06.20 14:21 |

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim..

29.05.20 19:37 |

Turqia shpalli zonë të ndaluar ushtarake pranë kufirit me Bullgarinë

20 kilometra katror përgjatë kufirit me Bullgarinë Turqia i shpalli zonë të ndaluar ushtarake nga shkalla e dytë. Rajoni përfshin krahinën trake Kërklareli pranë bregdetit dhe shtrihet nja 5 kilometra larg kufirit me Bullgarinë. Vendimi u nënshkrua nga..

28.05.20 12:48 |
Ministri turk i turizmit dhe kulturës Mehmet Nuri Ersoy

Bullgaria, Turqia dhe Greqia po mendojnë për paketa të përbashkëta turistike

Turqia dëshiron të rritë fluksin e turistëve duke përgatitur paketa të përbashkëta turistike me Bullgarinë dhe Greqinë. Kjo do të bëhet e mundshme pas hapjes së kufijve tokësorë dhe detarë. Këtë e bëri të ditur ministri turk i turizmit dhe kulturës..

23.05.20 12:19 |
Godina e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Sofje

Turqia hap kufirin për bullgarët që kanë nevojë për mjekim

Që nga 20 maji Turqia do të lejojë hyrjen në territorin e saj të të gjithë të huajve, të cilët kanë nevojë për mjekim në spitalet e tyre. Pacientët mund të shoqërohen nga dy persona të tjerë, të cilët nuk duhet të mbeten nën karantinë 14-ditore pas..

16.05.20 16:44 |
Ajlin Sekizkjok

Bullgaria do të vazhdojë të marrë ndihmë nga Turqia kundër covid-19

210 mijë euro është ndihma financiare e Turqisë dhënë Bullgarisë në luftimin e Covid-19. Këtë e tha ambasadorja e Turqisë në Bullgari Ajlin Sekizkjok. Ajo siguroi se ndihma do të zgjatet deri në përfundimin e muajit të shenjtë Ramazan, 24 maj. Ndër..

03.05.20 13:42 |
Всички новини: днес | вчера