Eмисия новини
от 15.00 часа

Bullgaria është në grupin A në eliminatoret Euro 2020

Në selinë e UEFA-së në Nion u hodh shorti për eliminatoret për Kampionatin Evropian të Futbollit - Euro 2020. Skuadra bullgare është në grupin “A” bashkë me ekipet e Islandës, Hungarisë dhe Rumanisë. Rival i kombëtares bullgare do të jetë Hungaria. Ndeshja..

22.11.19 14:11 |

UEFA dënoi me gjobë Bashkimin Bullgar të Futbollit

UEFA doli me vendim për dënime pas skandalit racist në ndeshjen e eliminatoreve evropiane Bullgari – Angli (0:6) më 14 tetor në Sofje. Kombëtarja duhet të luajë dy ndeshjet e tjera në terren të vet në dyer të mbyllur. Përveç kësaj do të ketë dy vjet provë..

29.10.19 17:44 |

Bulgaria starts with victory at UEFA Nations League match

Bulgaria's national football team defeated Slovenia with a 2:1 as a guest at the Stožice Stadium in Ljubljana in the first match of C group of the newly-founded UEFA Nations League tournament. The hero for the "lions" became the striker of the..

07.09.18 10:49 |
Aleksander Ceferin  (L) and Borislav Mihaylov

Bulgaria expects UEFA to invest 3 million euro in football infrastructure

UEFA will invest 3 million euro to improve the football infrastructure under a small project 3-year programme called HatTrick IV, said Bulgarian Football Union President Borislav Mihaylov after a meeting with UEFA President Aleksander Ceferin...

11.12.17 17:00 |

UEFA removes CSKA - Sofia from Europa League draw

"CSKA-Sofia" has been removed from the list of participants in the first qualifying round of the Europa League. Shortly before the start of the draw, the team of "Dunav" (Rousse), which placed 4 th in the Bulgarian First League, replaced CSKA. The..

19.06.17 16:56 |
Всички новини: днес | вчера