Eмисия новини
от 11.00 часа
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme nuk pret përmirësim në marrëdhëniet BE- Rusi

Ne duam të zhvillojmë marrëdhënie normale me Rusinë, por presim të njëjtën gjë prej tyre, tha Ministrja e Punëve të Jashtme në dorëheqje Ekaterina Zaharieva për BNT. "Shprehim solidaritetin tonë me Republikën Çeke. Presim që ata të na japim informata më..

19.04.21 11:45 |

Si një vend i BE Bullgaria nuk e njeh aneksimin e Krimesë

7 vjet pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Federata Ruse, Bullgaria mbetet e qëndrueshme në mbështetjen e saj për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Kjo theksohet në një pozitë të Ministrisë së Jashtme Bullgare. Ne e..

19.03.21 13:27 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |
Svetosllav Ivanov dhe Sergej Grineveckij

Në Odesë do të hapet një shkollë bullgare

Kryetari i Administratës Rajonale të Odesës Sergej Grineveckij përkrahu idenë për hapjen e një shkolle bullgare në Odesë të Ukrainës në takimin me konsullin tonë të përgjithshëm Svetosllav Ivanov, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të..

30.01.21 13:25 |

Bullgarët në Azerbajxhan ruajnë gjuhën, kulturën dhe traditat e tyre

Pjesa kryesore e komunitetit bullgar në Azerbajxhan transferohet në fillim të shekullit të 20 në Ganja, qytetin e dytë për nga madhësia në vend, një qytet me histori të pasur dhe të lashtë. “Komuniteti Bullgar i shumtë në numër ruan gjuhën,..

04.01.21 08:05 |
Shtëpia e Botevit në Zadunaevka

I dhuruan Bullgarisë një pronë lidhur me jetën e revolucionarit Hristo Botev në fshatin Zadunaevka

Qeveria miratoi zotërimin falas nga shteti bullgar të një dhurimi të ndërtesave në Ukrainë, në të cilat revolucionari dhe poet Hristo Botev jetoi dhe punoi në periudhën e viteve 1866-1867. Këtë e njoftoi qendra e shtypit pranë qeverisë. Ndërtesat..

16.12.20 18:38 |

Parlamenti hodhi poshtë idenë e një letërnjoftimi “Bullgar” për bullgarët jashtë vendit

Parlamenti vendosi t'i japë fund praktikës së rivalidimit të dokumenteve personale bullgare të shpallura të pavlefshme që janë deklaruar më parë të humbura ose të vjedhura. Vendimi u miratua me pranimin, në lexim të dytë, të ndryshimeve në Ligjin..

18.11.20 13:59 |

Bullgaria – një ëndërr e realizuar për studentët nga Ukraina dhe Moldavia

Më 29 tetor shënohet Dita e Bullgarëve Besarabë . Ky komunitet historik (sot në kufijtë e Moldavisë dhe të Ukrainës) jo vetëm që ka ruajtur vetëdijen bullgare mbi 200 vjet, por dhe ka kontribuar  për ndërtimin e shtetit bullgar dhe formimin e Forcës..

29.10.20 06:10 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme bullgare është për vizitë në Ukrainë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë zyrtare në Ukrainë. Bashkë me homologun e vet Dmitro Kuleba ajo do të shqyrtojë marrëdhëniet “BE-Ukrainë” në kuadrin e “Partneritetit Lindor” dhe..

17.09.20 15:00 |

Në Ukrainë fillon Tubimi i IX i Bullgarëve

Më 11 dhe 12 shtator në Ukrainë zhvillohet Tubimi i IX i Bullgarëve . Qëllimi është të bashkohet diaspora bullgare, të rimëkëmbet dhe të zhvillohet gjuha amtare, të përfshihet brezi i ri në vlerat kulturore dhe historike. Në një intervistë..

11.09.20 11:26 |
Всички новини: днес | вчера