Eмисия новини
от 13.00 часа

Në Ukrainë fillon Tubimi i IX i Bullgarëve

Më 11 dhe 12 shtator në Ukrainë zhvillohet Tubimi i IX i Bullgarëve . Qëllimi është të bashkohet diaspora bullgare, të rimëkëmbet dhe të zhvillohet gjuha amtare, të përfshihet brezi i ri në vlerat kulturore dhe historike. Në një intervistë..

11.09.20 11:26 |

Dita e 44 e pakënaqësisë: Kinema në Orllov Most dhe kontra-protestë para Ambasadës së Rumanisë

Dita e 44 e protestave antiqeveritare mbaroi qetë. Me iniciativë të shoqatës “BOEC” dy herë ishte bllokuar godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov. Më vonë u mbajt..

22.08.20 09:52 |

Fluturimi i parë çarter nga Ukraina erdhi në Bullgari

180 turistë nga Ukraina mbërritën me fluturim çarter në aeroportin e qytetit bregdetar Burgas. Sipas traditës së vjetër bullgare ata u pritën me pogaçe me kripë dhe interpretime folklorike të Ansamblit “Stranxha”. Ambasadori i Ukrainës në Bullgari..

21.07.20 18:47 |

Ndeshja e plejofit për “Euro 2020” Bullgari – Hungari do të luhet më 8 tetor

Ndeshja e gjysmëfinales e plejofit për pjesëmarrje në finalet e kampionatit evropian të futbollit gjatë 2021-ës ndërmjet kombëtareve të Bullgarisë dhe Ukrainës do të luhet  më 8 tetor, njoftuan nga UEFA. Ndeshja do të jetë në Sofje. Fillimisht ajo..

17.06.20 20:11 |
Presidenti Radev (majtas) dhe Ambasadori Moskalenko

Ambasadori ukrainas: Rajoni i Bollgradit do të ruajë tërësinë e vet administrative

Presidenti Rumen Radev i bëri thirrje Ambasadorit të Ukrainës në Sofje Vitalij Moskalenko për dialog më aktiv ndërmjet Bullgarisë dhe Ukrainës për rifillimin e seancave të Komisionit Ndërqeveritar për Bashkëpunim Ekonomik. Bullgaria pret se do të..

17.06.20 18:30 |

Duhet të ruhet identiteti bullgar në rajonin e Bollgardit të Ukrainës

Në mbledhjen e parë pas heqjes së kufizimeve për shkak të Covid-19, Këshilli për Punë me Bullgarët Jashtë Shtetit pranë nënpresidentes Ilijana Jotova diskutoi probleme aktuale të bashkësive bullgare në diasporat historike. U shqyrtua reforma territorial..

17.06.20 15:00 |
Gjimnazi Bullgar në Bollgrad

Protestë para Ambasadës së Ukrainës në Sofje

Protestë në mbrojtje të të drejtave të pakicës bullgare në Ukrainë u zhvillua para godinës së Ambasadës së Ukrainës në Sofje. Protestuesit ngulën këmbë që në qytetin ukrainas Bollgrad të hapet një Konsullatë Bullgare dhe të ruhet integriteti i bashkësisë..

06.06.20 17:51 |
Kisha

80 për qind nga fshatrat bullgare në Ukrainë do të disponojnë qendra të veta administrative

Deputeti i Radës Ukrainase Anton Kisse komentoi para Radios Kombëtare Bullgare se reforma administrative në Rajonin e Bollgradit u zhvillua pa punë sqaruese, gjë që u bë shkak për një tension. Kryetari i bashkisë së fshatit besarab Babata Petër Dobrev..

21.05.20 20:11 |
Gjimnazi bullgar në Bollgrad i themeluar më 1858

Ukraina proteston kundër deklaratës së parlamentit bullgar për rajonin e Bollgardit

Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës protestoi kundër deklaratës së miratuar më 20 maj nga Kuvendi Popullor bullgar kundër reformës administrative që po përgatitet në Ukrainë dhe e cila do të ndajë rajonin Bollgard të populluar kryesisht me njerëz..

21.05.20 08:35 |
Bollgard, Katedralja

Rajoni i populluar me bullgarë Bollgrad në Ukrainë do të ruajë kufijtë

Rajoni i Bollgradit në krahinën e qytetit Odes të Ukrainës, populluar kryesisht me bullgarë etnikë, do të mbetet në kufijtë e tanishëm dhe nuk do të ndahet në kuadrin e reformës së planifikuar territoriale administrative në vend. Këtë e deklaroi ministri..

20.05.20 18:13 |
Всички новини: днес | вчера