Eмисия новини
от 21.00 часа

Universitetet e ardhshme do të krijojnë njohuri së bashku

Si duket një universitet pa kufi - qendër, në të cilën pavarësisht se në cilën pjesë të Evropës gjendesh, fiton një akses në arsimin e lartë. Këtë detyrë e ka marrë një aleancë prej pesë shkollave të larta reformatore evropiane -..

16.12.21 10:31 |

"Universi i Muzikës Kompjuterike" me një edicion festiv

“Edicioni i 20 i “Universit të muzikës kompjuterike” është një pjesë nga festimet në lidhje me 30 vjetorin e Universitetit të Ri Bullgar, prandaj viti 2021 është një vit me të vërtetë special për ne”- thotë docentja doktoreshë Rosica Beçeva, pedagoge në..

09.12.21 13:17 |

Një hapësirë e re kulturore në qendër të Sofjes në përkrahje të krijimtarisë studentore

Më 24 qershor, pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës /NDK/, Universiteti i Ri Bullgar /NBU/ po hap një librari dhe galeri "NBU në qendër". Hapësira e re do të promovojë veprimtaritë botuese të universitetit, si dhe punën e studentëve dhe pedagogëve..

24.06.21 09:41 |

Pianisti Ljudmill Angellov prezanton nxënësit e vet të dekoruar nga klasa e tij mjeshtërore në NBU

Pianisti Ljudmill Angellov është mes interpretuesve më të njohur modernë bullgarë. Ai ka ekzekutuar në skenat më prestigjioze botërore nën shkopin e disa prej dirigjentëve më të mëdhenj . Ka përfunduar studimet e tij në Shkollën Kombëtare Muzikore..

06.03.20 12:59 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера