Eмисия новини
от 15.00 часа
Vjosa Osmani-Sadriu

Presidenti i Kosovës po vjen për një vizitë zyrtare në Bullgari

Me ftesë të kreut të shtetitbullgar, Rumen Radev, Presidentja e Republikës së Kosovës, znj. Vjosa Osmani-Sadriu, mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari. Të dy presidentët do të diskutojnë tema nga agjenda bilaterale dhe rajonale, si dhe..

30.11.22 06:05 |
Petër Zhotev

Një bullgar zuri vendin e dytë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Biologjisë

Në kryeqytetin armen, Jerevan, u mbajt Olimpiada e 33-të Ndërkombëtare e Biologjisë. Bullgaria është një nga gjashtë vendet themeluese të konkursit në vitin 1989. Olimpiada e sivjetme përfundoi me sukses të madh për katër përfaqësuesit tanë të..

24.07.22 09:45 |
Veselin Dimanov

Mesazhe frymëzuese për vlerat dhe shoqërinë tonë në fotot e Doc. Kristian Takov

Pakkush e di se në vitet e fundit të shkollës së mesme, avokati i njohur bullgar Kristian Takov mbaroi një kurs fotografie dhe gjatë jetës së tij bëri dhjetëra mijëra fotografi. Sot, një gazetar dhe dokumentar i ri po bën realitet ëndrrën e Takovit..

17.07.22 10:45 |

Skuadra e Universitetit të Sofjes fitoi konkursin më prestigjioz të së drejtës në botë

Në sfondin e lajmeve për probleme të rëndësishme të të drejtave të njeriut, pavarësisë së gjyqësorit, korrupsionit dhe lirisë së shprehjes në vendin tonë, të konstatuara në raportin vjetor të Departamentit Amerikan të Shtetit, disa studentë..

25.04.22 07:25 |
Baza bullgare në Antarktidë

Universiteti i Sofjes mbledh studiues të Antarktidës

Ambasada е Spanjës, në bashkëpunim me Institutin Bullgar të Antarktidës, organizoi një seminar me rastin e 30 vjetorit të Protokollit të Traktatit të Antarktidës për Ruajtjen e Mjedisit, i njohur si Protokolli i Madridit (4 tetor 1991). Seminari do..

15.12.21 06:05 |
Shën Klimenti i Ohrit

Universiteti i Sofjes kremton ditën e shenjtorit të tij mbrojtës

Më 25 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare kremton klerikun dhe arsimtar të madh bullgar Shën Klementin, Kryepeshkopin e Ohrit. Shën Klementi njihet edhe si një nga nxënësit e vëllezërve Kirill dhe Metodij i cili së bashku me nxënësit e tjerë të të dy..

25.11.21 11:39 |

73 shkencëtarë bullgarë hynë në renditjen e Universitetit Stanford

73 shkencëtarë nga Universiteti i Sofjes “Shën Kliment Ohridski”, Akademia Bullgare e Shkencave dhe universitete të tjera bullgare hynë në renditjen e shkencëtarëve më të mirë të Universitetit Stanford për vitin 2021. Studiuesit bullgarë nga..

17.11.21 15:58 |
Foto: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje

Arti i të shkruarit dhe magjia e fjalëve po bashkojnë gjithnjë e më shumë Bullgarinë dhe Shqipërinë

Para disa ditësh Ambasada Shqiptare në Bullgari në bashkëpunim me Katedrën e Ballkanistikës në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” promovuan librin e autorit, piktorit dhe fotografit shqiptar Fate Velaj titulluar “Kryqëzimi”, i..

11.10.21 11:29 |
Universiteti i Sofjes

Universiteti i Sofjes zuri pozicionin më të lartë deri tani në një klasifikim prestigjioz botëror

Universiteti i Sofjes "Shën Klementi i Ohrit" është në vendin 591-600 në renditjen botërore të universiteteve QS World University Rankings për 2022 . Universiteti më i vjetër bullgar është përfshirë në listë që nga viti 2014 dhe pozicioni i ri..

09.06.21 12:40 |

Konferenca dyditore ndërkombëtare “Japonia dhe rruga drejt suksesit” filloi në Universitetin e Sofjes

Departamenti i Gjuhës Japoneze në Fakultetin e Filologjisë Klasike dhe Moderne në Universitetin e Sofjes do të paraqesë rrugën e suksesshme të Japonisë për popullarizimin e kulturës së saj tradicionale dhe bashkëkohore në të gjithë botën. Në..

06.03.21 11:03 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера