Eмисия новини
от 18.00 часа

Lexuan “kutinë e zezë” të MiG-29 të rrëzuar

Kutia e zezë e MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi pranë Shablla është lexuar. Megjithëqë akoma nuk ka konkluzion definitiv, rezultatet fillestare konfirmojnë përfundimet e bëra tashmë nga Policia Ushtarake, njoftoi Ministri i Mbrojtjes Georgi..

16.09.21 14:35 |
Stefan Janev dhe Eleonora Mitrofanova

Ende po kërkojnë shkakun për aksidentin me MiG-29 të rrëzuar

Prokuroria e Qarkut Ushtarak të Sofjes do të vazhdojë hetimin e incidentit me aeroplanin MiG-29, i cili u rrëzua pranë Shabla gjatë një stërvitjeje taktike dhe vrau pilotin e tij, njoftoi prokuroria. Ndërkohë, mundësia e leximit të të dhënave..

18.08.21 18:06 |

Nuk ka përparim në hetimin e shkakut për rrëzimin e MiG-29

Kutia e zezë e aeroplanit të rrëzuar MiG-29 pranë Shabla dy muaj më parë ende nuk është dërguar në Rusi për lexim. Kjo thuhet në përgjigjen me shkrim të Ministrisë së Mbrojtjes për pyetjet e deputetit nga GERB, Hristo Gaxhev. Ministria nuk përgjigjet pse..

10.08.21 09:49 |

Një gabim piloti është shkaku më i mundshëm i rrëzimit të MiG-29 në Detin e Zi

Arsyeja më e mundshme e aksidentit me avionin MiG-29 afër Shabllës, në të cilin vdiq piloti Valentin Terziev gjatë një stërvitjeje, është: "Hasje e aeroplanit me sipërfaqen e ujit për shkak të humbjes së orientimit hapësinor nga ekuipazhi". Kjo..

14.07.21 16:49 |
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

24.06.21 13:06 |
Valentin Terziev

Moti i keq ndaloi kërkimin e kutisë së zezë të avionit të rënë MiG-29

Për shkak të motit me shi dhe erë, ekipet ushtarake po ndërpresin përkohësisht kërkimin e kutisë së zezë të gjuajtësit MiG-29, që u rrëzua në Detin e Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Më 9 qershor, majori Valentin Terziev u vra ndërsa po kryente një..

14.06.21 16:38 |
Majori Valentin Terziev

U ripohua vdekja e pilotit të avionit të rënë bullgar MiG-29

U konfirmua vdekja e pilotit ushtarak 47 vjeç Valentin Terziev - pilot i avionit MiG-29 që u rrëzua në det afër Shablla. "Fatkeqësisht, ne humbëm një pilot me përvojë," tha para bTV Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov. Kërkimet e kutisë së zezë të..

10.06.21 19:06 |
Всички новини: днес | вчера