Eмисия новини
от 04.00 часа

Gareth Lee Gradwell – për një kuzhinier britanik, ose cila është shija e Bullgarisë

Ai është britanik, përpara kësaj ka jetuar në Spanjë. Vite të tëra me radhë ai viziton botën si kryekuzhinier i anijeve kroçere. Por, koronavirusi e detyron  qe të “ankorojë” për një periudhë të përhershme dhe kjo jo kudo që të jetë, por në bregdetin tonë..

01.02.21 07:15 |

Ministria e Turizmit dorëzoi çmimet e saj vjetore

Për të pestën herë me radhë Ministria e Turizmit dekoroi përfaqësuesit e biznesit, bashkive dhe mediave në Çmimet Vjetore të Turizmit - 2020. Edicioni i sivjetshëm i konkursit u mbajt sipas rregullave në përputhje me masat anti-epidemike në kushtet..

12.12.20 12:27 |

Paradë e automobilave retro në qytetin Varna

Mbi 100 automobila do të marrin pjesë në një paradë retro dhe në një konkurs për elegancë. Aktiviteti do të zhvillohet më 5 shtator nga ora 11.00 tek hyrja e Kopshtit Detar të kryeqytetit tonë detar Varna, bëri të diturr BNR Varna. Organizatorët..

03.09.20 16:32 |

Për sjelljen në plazh dhe sesi ndryshon moda e rrobave të banjës në Bullgari

Vendpushimi i parë detar bullgar Varna akoma që në lashtësi i ka tërhequr vizituesit jo vetëm me ajrin e vet detar dhe rërën e artë, por dhe me burimet e veta shëruese. Termat romake, të cilat gjenden në afërsi me portin, në fakt janë banjat më të..

03.09.20 06:00 |

Ndalon lëvizja e tragetit nga Varna deri në bregun lindor të Detit të Zi

“Heronjtë e Sevastopolit” – trageti i fundit në linjën midis Varnës, Çernomorskut dhe Potit pushoi së lëvizuri. Anija lundruese është pronë e firmës shtetërore “Qendra Detare Kualifikuese Bullgare”, por për shkak të koniunkturës së keqe të tregut..

01.09.20 10:15 |

Film finlandez mori “Afroditën e Artë” të Festivalit “Dashuria është marrëzi”

Drama biografike “Helene” e regjisorit finlandez Antii Jokinen mori çmimin e madh të edicionit të 28-të të Festivalit të Filmave “Dashuria është marrrëzi” në qytetin Varnë. Filmi rikrijon historinë e piktores së njohur finlandeze Helena Sofia..

29.08.20 11:57 |

Festival i balonave në Varna

Balona të ngjryshme do ta zbukurojnë qiellin mbi Plazhin e Asparuhut në kryeqytetin detar të Bullgarisë Varna gjatë fundjavës. Theksi i edicionit të tetë të balonëve do të jenë demonstrimet e kite-klubeve, të cilat prezantojnë modelet e tyre..

22.08.20 12:53 |
Një kuadër nga filmi

Kinemaja dhe dashuria takohen në festivalin “Dashuria është marrëzi” në Varna

Për 28-in vit me radhë festivali kushtuar dashurisë dhe kinemasë në Varna paraqet produktet më të reja botërore të artit të shtatë. Festivali fillon këtë mbrëmje me dramën franceze “Si të jesh një bashkëshorte e mirë” me pjesëmarrjen e..

21.08.20 13:56 |

Varna priti mysafirët e parë nga Izraeli

166 turistët e parë nga Izraeli tashmë janë në Varna , bëri të ditur BGNES. Ndër ta ka edhe përfaqësues të mediave izraelite, të cilët vijnë   që të njihen me kushtet në bregdetin tonë. Fluturimet nga Izraeli deri në Varna janë rimëkëmbur dhe do..

21.08.20 11:20 |

Qyteti bregdetar Varna shënon festën e tij me liturgji dhe shfaqje kulturore

Me liturgji të shenjtë solemne shërbyer nga Mitropoliti i Varnës dhe i Veliki Presllavit Joan dhe me një procesion me ikonën çudibërëse të Shën Hyjlindëses filloi festa e qytetit Varna e cila shënohet çdo vit Ditën e Fjetjes së Hyjlindëses – 15..

15.08.20 12:43 |
Всички новини: днес | вчера