Eмисия новини
от 12.00 часа

Një objekt i dyshimtë lundrues alarmoi Forcat Ushtarako-Detare në Varna

Lundrimi në zonën e Varnës u pezullua për pak kohë pasi u raportua për një minë të dyshuar. Objekti i dyshimtë është pikasur 400 metra larg bregut, në veri të grykëderdhjes së lumit Kamçija dhe ka alarmuar Forcat Ushtarako-Detare në Varna. Një..

17.04.23 16:04 |

Aeroporti i Varnës me një rritje prej 57% të pasagjerëve që nga fillimi i vitit

Që nga fillimi i vitit 2023, ka pasur një rritje të ndjeshme të pasagjerëve në Aeroportin e Varnës. Duket se kryeqyteti ynë detar popërpiqet të kompensojë mungesën serioze të lëvizjeve në dy vitet e fundit, lidhur me pandeminë COVID-19. U fol edhe..

23.03.23 13:14 |

Një vajzë bullgare i bëri përshtypje jurisë në një konkurs për fëmijë të bukur dhe të talentuar në Tajlandë

Para se të filloj të flas, kam filluar të këndoj në moshën dyvjeçare, thotë Bojana Atanasova, nxënëse e Gjimnazit të Katërt Gjuhësor në qytetin Varna, e cila fitoi disa çmime të para në konkursin botëror “Kids Star International”, të mbajtur në..

22.01.23 10:15 |

Varna me një çmim për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore dhe historike

Komuna e Varnës mori çmimin vjetor për vitin 2022 të Shoqatës Bullgare të Hoteleve dhe Restoranteve për kontributin e jashtëzakonshëm në ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore dhe historike të qytetit. Sipas “Forbes”, Varna është..

13.12.22 15:39 |

Sipas “Forbes”, Varna është ndër perlat e nënvlerësuara turistike

Kryeqyteti detar i Bullgarisë, Varna, hyri në listën e revistës Forbes të "Pesë qyteteve më të nënvlerësuara për t'u vizituar në Ballkan". “Edhe pse shpesh është në hije nga kryeqyteti i Sofjes, Varna ka një element veçanërisht tërheqës për..

05.12.22 14:44 |

Në Varna zhvillohet një konkurs për startup-et

Një konkurs startup agro-ushqimor u jep disa prej sipërmarrëseve femra më të talentuara mundësinë për të prezantuar projektet e tyre dhe për të marrë mbështetje për të zhvilluar më tej idetë e tyre. Konkursiorganizohet nga Agjencia Rajonale për..

26.11.22 10:05 |
Sende të arta nga Nekropoli i Varnës

Thesari i arit i Varnës mblodhi shkencëtarë nga gjashtë vende

Përvjetori i 50 i hapjes së Nekropolit të Varnës shënohet me një konferencë ndërkombëtare treditore, e cila mblodhi në Varna 26 shkencëtarë nga 6 vende. Gjetja, e zbuluar në periferi të qytetit të Varnës dhe duke shkaktuar një sensacion..

02.11.22 17:22 |

Gjithnjë e më shpesh, të afërmit e pacientëve me vdekje në tru vendosin të dhurojnë organet e tyre

Më pak se 20% e të afërmve të pacientëve me vdekje të trurit refuzojnë të dhurojnë organet e tyre. Të tjerët japin pëlqimin, por për arsye mjekësore një pjesë e donatorëve nuk realizohen. Këtë e tregojnë statistikat e agjencisë ekzekutive..

11.10.22 17:05 |

Varna është organizatore e forumit turistik Ekspo “Destinacioni Varna”

Një nga forumet më të rëndësishme turistike në kryeqytetin tonë detar mbahet këtë fundjavë – nga 7 deri më 9 tetor. Në ekspozitën Turizëm Ekspo “Destinacioni Varna” marrin pjesë më se 100 firma që ofrojnë produkte dhe shërbime në sferën e turizmit –..

08.10.22 07:45 |

Kopshti Detar në Varna po përgatitet për ndryshimin laraman në pranverë

Shëtitorja qendrore e Kopshtit Detar në Varna tashmë është duke u përgatitur për zbukurimin pranveror me tulipanë dhe manushaqe, të cilat do të kënaqin sytë e kalimtarëve pranverën e ardhshme. “Nga vjeshta fillojnë përgatitjet për mbjelljen..

01.10.22 12:05 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна