Eмисия новини
от 22.00 часа

Bullgaria shënon ditëlindjen e revolucionarit Vasill Levski

Me qindra veprimtari në mbarë vendin po shënohet 185-vjetori i lindjes së revolucionarit bullgar Vasill Levsk. Qendra e festimeve është vendlindja e Apostullit të Lirisë - Karllovo. Në kishën “Shën Nikolla” u mbajt një liturgji. Më pas në..

18.07.22 11:56 |

146 vjet pas vdekjes së Hristo Botevit po e kërkojmë të vërtetën

Është sërish 2 qershori, dita kur përulim kokën në nderim të heronjve që vdiqën për lirinë e Bullgarisë. Në këtë ditë tingëllojnë sërish sirenat, kujtojmë sërish këngët rebele, vendosim lule para monumenteve të Botevit dhe Levski - dy heronjtë më..

02.06.22 08:54 |
Foto: Facebook/Manastiri i Mëglizhit

Manastiri i Mëglizhit ruan ende kujtimin e Levskit

Shumë afër qytetit të Mëglizhit, mes shpateve të malit Stara Pllanina, është zhytur Manastiri i Mëglizhit "Shën Nikollaj”. Supozohet se është themeluar gjatë Mbretërisë së Dytë Bullgare (1185-1393). Pas rënies së tokave tona nën sundimin osman në..

19.02.22 11:15 |

Vasill Levski – “shtylla” e ndërgjegjes sonë kombëtare

Më 19 shkurt Bullgaria përkulet para Vasill Ivanov Kunçevit - revolucionarit që mbolli farën e lirisë në atdheun e robëruar bullgar. “ Heroi ka thënë gjithçka që ne duam të dëgjojmë sot. Dhe për demokracinë, për republikën, dhe për lirinë, dhe..

19.02.22 06:05 |
Monumeni i Vasill Levski në Bosilegrad

Homazhe para Monumentit të Levskit në Bosilegrad

Para monumentit të Apostullit të Lirisë – Vasill Levski në Bosilegrad më 19 shkurt do të bëhen homazhe dhe do të vendosen kurora në lidhje me 149 vjetorin e vdekjes së tij dhe përvjetorin e 17-të të inaugurimit të monumentit, njofton..

19.02.22 05:45 |
Monumenti i Vasill Levski në Karllovo

Homazhe për Vasill Levski edhe në qytetin e tij të lindjes Karllovo

Me një ceremoni përkujtimore në Karllovo – qytetin e lindjes së Vasill Levski, u shënua përvjetori i 149 i vdekjes së revolucionarit. Për të dëshmuar admirimin e tyre para idealeve, guximin dhe veprën vetëmohuese të Vasill Levskit në sheshin me të..

18.02.22 20:08 |

Karllovo nderon kujtimin e Apostullit të Lirisë

Një ceremoni përkujtimore me rastin e 149 vjetorit të vdekjes së Apostullit të Lirisë Vasill Levski mbahet më 18 shkurt në vendlindjen e heroit - Karllovo. Çdo vit në këtë ditë qyteti malor përkul kokën në shenjë nderimi para vetëflijimit të..

18.02.22 10:19 |

Fëmijët bullgarë në Vjenë krijuan një libër në internet për Vasill Levskin

“Për Vasill Levskin me dashuri”. Me këtë libër të vogël fëmijët nga shkolla bullgaro-austriake “Shenjtorët Kirill dhe Metodij” në Vjenë ndajnë mendimet e veta më të pastra për Apostullin e lirisë bullgare - “djali me sytë bojë qielli, i cili ka..

18.02.22 07:15 |

Shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare

Më 13 janar shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare. Data nuk u zgjodh rastësisht – më 13 janar të vitit 1915 ishte shfaqja e parë e filmit të parë artistik bullgar “Bëllgaran është galant” të Vasill Gendovit – skenarist, regjisor dhe artist në..

13.01.22 15:58 |

Georgi Millushev – një iluminist modern nga qyteti Smoljan

“Levski është një emenacion i shpirtit bullgar” shkroi Akad. Nikollaj Hajtov ,   ndërsa një bullgar atdhedashës e pa ëndrrën e tij dhjetëvjeçare të realizuar gjatë verës – Apostullin e krijuar prej duarve të tij. Ai është 94-vjeçari Georgi..

01.11.21 14:42 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера