Eмисия новини
от 08.00 часа
Jakob van Balejn

Një holandez hyri në Këshillin Bashkiak të Veliko Tërnovos

Veliko Tërnovo u bë qyteti i parë në Bullgari, në të cilin interesat e vendasve mbrohen nga një i huaj. Në vigjilje të festave të Pashkëve holandezi Jakob van Balejn u bë pjesë e këshillit bashkiak, pasi juristi Kallojan Jankov u zgjodh deputet në..

30.04.21 15:36 |

Po fillon punë Parlamenti i ri bullgar

Sot është seanca e parë e Legjislaturës së 45 të Kuvendit Popullor të zgjedhur më 4 prill. Nëse kërkojmë një simbolikë në zgjedhjen e datës - 15 prill, do të vëmë re se ajo është e lidhur me akoma dy ngjarje të tjera të rëndësishme, që kanë të..

15.04.21 06:05 |

Viti i Ri hap muzetë në Veliko Tërnovo

Objekti më i vizituar në Bullgari, kështjella Carevec në Veliko Tërnovo, përsëri do të presë turistë ditën e parë të vitit 2021. Vizituesi i parë do të pritet zyrtarisht mu në orën 12.00. Turisti do të marrë si dhuratë libra dhe një ciceron, i cili..

31.12.20 18:32 |

Në mbarë vendin kremtohet Dita e Pavarësisë së Bullgarisë

Me rit ushtarak u ngrit flamuri bullgar mbi Kështjellën “Carevec” në qytetin Veliko Tërnovo me rastin e përvjetorit të 112 të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. U shërbye një meshë solemne në kishën “Shën Dyzet Martirët” pra ata ku u shpall..

22.09.20 13:25 |

“Një natë në Çarshinë e Samovodenes” në Veliko Tërnovo

Dhjetëra zanatçinj, artistë cirku, muzikantë dhe prodhues të ushqimeve ekologjikisht të pastra marrin pjesë në edicionin e dhjetë të festës “Një natë në Çarshinë e Samovodenes” dhe në Festivalin e Zanateve në Veliko Tërnovo. Aktivitetet hapen sot..

18.09.20 09:52 |

Kryeministri: “Miqtë nga Serbia janë të mirëseardhur në bregdetin dhe malet tona”

Në një drekë pune në qytetin Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) Kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç diskutuan sezonin turistik dhe shkëmbimin e turistëve. Në kishën “40 Martirët e Shenjtë” që daton në shekullin..

01.06.20 20:12 |

Veliko Tërnovo do të aplikojë për “Shenjën e Trashëgimisë Evropiane”

Këshilli Bashkiak i qytetit Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) miratoi strategji për ndërtimin e imazhit të qytetit si kryeqyteti historik dhe shpirtëror i Bullgarisë, me rëndësi jashtëzakonisht të madhe për formimin e identiteti kombëtar si pjesë..

29.05.20 12:38 |

Furnizim i librave në shtëpi...

Njeriu nuk ka vetëm nevoja trupore, por edhe shpirtërore. Këtë e dinë ata njerëz të cilët u përkushtuan librave dhe pranuan për mision të vet të jenë mbrojtës të tyre dhe të na inkurajojnë të zbulojmë gjithësi të panjohura. Pas..

24.05.20 06:30 |

Radioja Kombëtare Bullgare – sjellësja e së mirës

Sipas të dhënave demografike të Institutit Kombëtar të Statistikave aty nga fundi i vitit të kaluar në 23% nga vendbanimet në Bullgari  banuesit janë nga 1 deri më 49 veta. Qarku i Veliko Tërnovos është në vendin e dytë në vend për nga numri i..

22.05.20 13:41 |

Eventi i pare masiv historik pas gjendjes së jashtëzakonshme

Me interes së forcuar turistik të shtunën në rezervatin arkeologjik Nikopolis ad Istrum pranë qytetit Veliko Tërnovo (Bullgari Qendrore) zhvillohen demonstrime dhe aktivitete, të cilat tregojnë mënyrën e jetesës së njerëzve në qytetin e lashtë –..

16.05.20 14:32 |
Всички новини: днес | вчера