Eмисия новини
от 15.00 часа

Presidenti Rumen Radev mirëpriti survakarët me rastin e Vitit të Ri të romëve

Presidenti Rumen Radev u takua me fëmijë survakarë /fëmijë që shkojnë shtëpi më shtëpi për të uruar Vitin e Ri/ nga dy shkollat e qytetit të Slivenit me rastin e pritjes së Vitit të Ri të romëve - Vasilica, njofton uebfaqja e institucionit. Ai i ka..

13.01.23 17:57 |

Adhuruesit e stilit të vjetër dhe romët festojnë Vitin e Ri

Për shkak të dallimeve në kalendarin Julian dhe Gregorian, Viti i Ri festohet sipas stilit të vjetër dhe atij të ri. Kështu, përveç festimit tradicional të festës më 31 dhjetor kundër 1 janarit, komunitetet ortodokse, të cilat refuzuan të pranojnë..

13.01.23 06:05 |

Foshnja e parë e porsalindur në Norvegji natën e Vitit të Ri është bullgare

Foshnja e parë për vitin 2023 në Norvegji është bullgare dhe quhet Amaja. Ajo lindi më 1 janar, 13 minuta pas mesnate, në një periferi të kryeqytetit Oslo, raportoi Nova TV. Amaja u shpall fëmija i vitit, së bashku me një djalë që lindi në të..

03.01.23 10:51 |

Me urime për një vit plot shëndet dhe lumturi!

Prej shekujve pritja e Vitit të Ri është mes momenteve më të rëndësishme në traditën bullgare. Kjo nuk është thjesht një ndërrim i kalendarit, por një kufi, i cili duhet të kalohet me një varg ritesh dhe traditash. Ato fillojnë me ditët e para të muajit..

01.01.23 01:05 |

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dërgoi urime për shëndet, dashuri dhe prosperitet

Pak minuta para fundit të vitit 2022, një vit plot kriza dhe sfida, presidenti Rumen Radev theksoi se “pikërisht në momentet e sprovave, kur ishte në rrezik jeta njerëzore dhe ndërgjegjja jonë, shoqëria tregoi ndjeshmëri dhe forcë shpirtërore,..

01.01.23 00:10 |

Çdo kryetar shteti lë gjurmë në fjalimin e Vitit të Ri drejtuar kombit

Fjalimet e krerëve të shteteve të botës për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri janë një traditë që zgjat më shumë se 8 dekada, e nisur nga mbreti britanik George V në vitin 1932. Mbretëresha Elizabeth II bëri fjalimin e saj të parë për Krishtlindjet, e..

31.12.22 06:05 |

Banorët kursimtarë të qytetit të Gabrovos përësri e presin Vitin e Ri më herët

Këtë dhjetor banorët e qytetit të Gabrovos /Bullgari Qendrore/, të cilët janë të njohur për dëshirën e tyre për të kursyer do ta dërgojnë vitin e vjetër solemnisht, zhurmshëm, me koncert dhe fishekzjarre. Por ndryshe nga pjesa tjetër e botës, në..

30.12.22 11:20 |

Kënga “Urimi” – një urim i bukur për Vitin e Ri!

I themi lamtumirë 2022-ës dhe po shikojmë drejt Vitit të Ri 2023 me "Urimi" - një këngë që bashkon muzikantë të dashur bullgarë dhe fytyra të njohura nga ekrani i vogël. Mes tyre janë Doni, i cili ka dhjetëra hite, si në duet me Momçill, ashtu..

30.12.22 08:49 |

Me Babagjyshin e vitit të ri në Lapland apo në fshat në një bujtinë – ku do të festojnë bullgarët?

Kur bëhet fjalë për festime, ushqime apo udhëtime, bullgari nuk kursen lekët, por i pëlqen t'i kombinojë të tria. Dhe çfarë rasti më të mirë se festat e fundvitit? Krishtlindjt janë për tryezën familjare, pranë pemës me prindërit e moshuar,..

21.12.22 10:35 |

Çfarë është survaçka dhe çfarë dinë të huajt për këtë atribut tipik bullgar?

Audienca shumëgjuhëshe e Radio Bullgarisë është shumë mirë e informuar për traditat dhe kulturën e vendit tonë, gjë që i detyrohet në një shkallë të madhe informacionit të detajuar që ju prezantojmë çdo ditë në 10 gjuhë përmes teksteve, podkasteve..

20.01.22 10:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна