Eмисия новини
от 09.00 часа

Ekspozita retrospektive “Turizmi në Vitosha” tregon për lidhjen mes malit dhe njerëzve

Emrat e turistëve të parë që "pushtuan" Vitoshën, pajisjet e tyre dhe rrugët e ngjitjes - me këto dhe shumë eksponate të tjera interesante, ekspozita "Turizmi në Vitosha - nga hapat e parë deri sot" tërheq vëmendjen e kryeqytetasve. Ajo është e e hapur..

11.02.24 08:15 |

Sërish mund të bëjmë ski natën në Vitosha

Nga 26 janari më në fund filloi skijimi natën në Vitosha, njofton shoqata aksionare që menaxhon zonën e skijimit. Zbritja në darkët do të bëhet nga e mërkura deri të shtunën. Këtë dimër, çmimet e kartave mbeten të pandryshuara: 40 leva për të rriturit, 30..

27.01.24 09:10 |

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

18.01.24 22:05 |

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

05.01.24 17:37 |

Në Vitosha hapet stina e dimrit

Mot me diell dhe i qetë pritet sot në malin Vitosha, ku edhe zyrtarisht do të fillojë sezoni dimëror, njofton Vitosha Ski në ueb faqen e saj. Organizatorët premtojnë surpriza të këndshme për mysafirët e malit. Pistat "Vitoshko Llale 1",..

26.12.23 09:57 |

Kushte të mira për shëtitje në male, por ka rrezik orteku vende-vende

Në malet kushtet për turizëm janë të mira, tha për BTA Tervell Totev, nga Shërbimi i Shpëtimit Malor. Megjithatë, ai paralajmëroi se për shkak të ngrohjes së ardhshme, rreziku i ortekëve do të rritet. Për këtë është mirë që njerëzit të mos ecin në..

25.12.23 11:21 |

Sot fillon një garë e ngjitjes së shpejtë në malin e Vitoshës në kujtim të alpinistit Bojan Petrov

Për të pestin vit radhazi, sot do të zhvillohet ngjitja me shpejtësi të lartë në rajonin Kopitoto të malit Vitosha. Këtë vit, kalimi përgjatë rrugës së preferuar malore në Vitosha të alpinistit më të suksesshëm bullgar, Bojan Petrov, i kushtohet..

14.10.23 05:35 |

Pamje mahnitëse nga maja Çerni Vrëh

Banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit bullgar janë “të privilegjuar” me një mal që ngrihet aty pranë qytetit. Në më pak se 30 minuta, me ndihmën e teleferikut “Simeonovo-Aleko” dhe dy teleferikët e tjerë “Vitoshko Lale 1” dhe “Vitoshko Lale..

26.09.23 18:43 |

Fotografi Ivan Shishiev: Koha është detaji më i vështirë për t'u paraqitur në një fotografi

Si një qytet me më shumë se 8000 vjet histori, Sofja mbetet e paeksploruar. "Koha në Sofje rrjedh sipas rregullave të veta dhe për ta kapur atë me të vërtetë në fotografi, duhet t'i njohësh ato," vë në dukje fotografi Ivan Shishiev, autor i albumit..

25.09.23 10:55 |

Formati "Etno Bullgaria" mbledh 20 pjesëmarrës nga tre kontinente

Nga data 31 gusht deri më 11 shtator 2023, nisma "Etno Bullgaria" do të bashkojë për herë të parë në Bullgari 20 muzikantë të rinj nga 10 vende nga tre kontinente në Shtëpinë Kreative “Kompozitorët" në Vitosha, transmetoi BNR Radio Sofja. Një kamp..

31.08.23 07:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна