Eмисия новини
от 17.00 часа
Bojko Borisov dhe Zoran Zaev

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të shqyrtojnë punën e komisionit për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme historike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev planifikon që pas Vitit të Ri të vizitojë Bullgarinë dhe të takohet me homologun e tij Bojko Borisov. Qëllimi i vizitës do të jetë të ndihmojë punën e komisionit të përbashkët të ekspertëve krijuar në përputhje..

10.12.19 16:58 |
Borisov (majtas) dhe Mytsotakis

Kryeministri Borisov bisedoi me homologët nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Në takim në Selanik me homologun grek Kyriakos Mitsotakis Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov shprehu besim se bashkëpunimi aktiv dypalësh do të vazhdojë edhe me qeverinë e re në Greqi, me synimin e përbashkët për thellimin e lidhjeve politike..

15.11.19 09:36 |
Bojko Borisov

Takim i kryeministrave të Bullgarisë, Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut

Më 14 dhe 15 nëntor kryeministri Bojko Borisov do të jetë në Selanik për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë me homologët e tij nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut – Kirjakos Micotakis dhe Zoran Zaev. Këtë e njoftoi qendra e shtypit pranë qeverisë...

14.11.19 16:52 |
Zoran Zaev

Në Shkup kanë kuptuar paralajmërimin dhe mesazhet e Bullgarisë

Një vendim i shpejtë për çështjet e hapura ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut është i mundshëm, deklaroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në lidhje me takimin e zhvilluar konsultativ të thirrur nga Presidenti bullgar Rumen Radev...

30.09.19 16:34 |
Зоран Заев

У Скопљу схватили упозорење и поруке Бугарске

Могуће је брзо решење отворених питања са Бугарском, изјавио је премијер Северне Македоније Зоран Заев поводом одржаног у Софији консултативног састанка код председника Бугарске Румена Радева. Поводом бугарског става да подршка Бугарске приступању..

30.09.19 16:23 |
Ekaterina Zaharieva dhe Zoran Zaev

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut kanë një histori të përbashkët

Në kuadrin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork u zhvillua një forum kushtuar Ballkanit. Sa u përket çështjeve të hapura historike Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva i tha Kryeministrit maqedonas Zoran Zaev se..

26.09.19 14:46 |
Ceremonia e nënshkrimit të Traktatit të Miqësisë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut shënojnë përvjetorin e dytë të Traktatit të Fqinjësisë së Mirë

Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov është për vizitë në Maqedoninë e Veriut dhe ajo përkon me shënimin e përvjetorit të dytë të nënshkrimit të Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit nga ai dhe homologu i tij Zoran Zaev. Në..

01.08.19 14:21 |
Borisov (majtas) dje Zaev

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u takuan në Poznanj

“Shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë përpjekje të mëdha për zhvillimin e marrëdhënie të fqinjësisë së mirë me vendet fqinje nga Bashkimi Evropian. Një nga shembujt e mirë për këtë është nënshkrimi i Traktatit të Miqësisë ndërmjet Bullgarisë..

05.07.19 17:06 |
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Zoran Zaev: E kaluara e përbashkët duhet të na bashkojë

“Me Bullgarinë nënshkruam marrëveshje për miqësi dhe bashkëpunim, e jo për probleme dhe përleshje publike. Ramë dakord se momentet e përbashkëta nga e kaluara duhet të na bashkojnë, e jo të na ndajnë”. Këtë e shkroi Kryeministri maqedonas Zoran..

21.06.19 16:44 |

Zoran Zaev: Our common past with Bulgaria should unite us

North Macedonia and Bulgaria signed a good neighbor agreement, not agreement for problems and skirmish. We reached agreement on the common moments of the past which have to unite us, not divide us, North Macedonia’s Premier Zoran Zaev wrote in the..

21.06.19 15:05 |
Всички новини: днес | вчера