Eмисия новини
от 01.00 часа
Komisioneri i Zgjerimit të BE Olivér Várhelyi

BE-ja ngul këmbë që Shkupi të merret vesh me Bullgarinë

Maqedonia Veriore duhet të arrijë një marrëveshje me Bullgarinë nëse dëshiron të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo u deklarua nga Komisioneri i Zgjerimit të BE Olivér Várhelyi. Në fjalimin e vet Olivér Várhelyi la të kuptohet se nëse nuk..

05.05.21 11:39 |
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Zoran Zaev: Zgjedhjet në Bullgari nuk duhet ta pengojnë zgjidhjen e kundërshtimeve

“Çështjet dypalëshe nuk duhet të pengojnë procesin e eurointegrimit” – deklaroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një intervistë për agjencinë MIA. Ai ka theksuar se Maqedonia e Veriut nuk krijon konflikt me Bullgarinë, por dialog dhe “siguri..

03.01.21 16:33 |

Kryeministri bullgar dhe ai maqedonas folën përmes Facebook

Ne jemi gjithmonë të gatshëm të ndihmojmë fqinjët dhe miqtë tanë më të ngushtë, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov para homologut të tij maqedonas Zoran Zaev në Facebook me rastin e vendimit të Bullgarisë për të ndihmuar me vaksinat kundër..

23.12.20 11:38 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev është i gatshëm të bisedojë me Bullgarinë deri në verën e vitit 2021

I dërguari i posaçëm i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vlado Buçkovski është vetëm motivator për aplikimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Ai do të ketë mandat prej 1 viti. Negociatat..

03.12.20 19:06 |
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov përshëndeti Zoran Zaev për pozitën e tij sa i përket Bullgarisë

Zëvendëskryeministri Krasimir Karakachanov përshëndeti Kryeministrin e Maqedonisë Veriore Zoran Zaev për pozicionin e deklaruar në intervistën e tij për BGNES dje dhe theksoi se nëse shkojmë në këtë drejtim, vitin e ardhshëm mund të flasim për..

26.11.20 15:29 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev bën thirrje për heqjen e "Perdes së Hekurt" ndaj Bullgarisë

Më vjen keq se intervista ime për BGNES provokoi emocione negative. Por unë dua ta nxis shoqërinë maqedonase për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Ne duhet të biem dakord mbi çështjet..

26.11.20 14:08 |
Zoran Zaev

Zoran Zaev u angazhua personalisht për miqësinë me Bullgarinë

Ne kemi një histori të përbashkët. Goce Dellçev është revolucionar si për bullgarët, ashtu edhe për maqedonasit. Ai luftoi për lirinë e Maqedonisë dhe Edrenesë. Jugosllavia na ndante. Bullgaria nuk është fashizëm, Bullgaria është miku ynë. Brezat e..

25.11.20 15:12 |
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Në Shkup presin zgjidhje të kundërshtimeve me Bullgarinë deri në dhjetor

Maqedonia e Veriut bën çmos për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Sofjen, deklaroi Kryeministri i vendit Zoran Zaev . “Kjo do të ndodhë para këshillit të dytë të ministrave nga BE-ja dhe një takimi me Kryeministrin Bojko Borisov...

24.11.20 10:01 |
Zoran Taev

Shkupi ofron që Marrëveshja e Fqinjësisë me Bullgarinë të shtohet

"Le t'ia lëmë historinë historianëve. Ajo na bashkon dhe përmes saj ne mund të ndërtojmë ura bashkëpunimi”, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev për Deutsche Welle. "Ne kemi një marrëveshje të mrekullueshme, në të cilën shpresoj shumë”,..

23.11.20 09:56 |

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria nuk i thotë “jo” anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

“Gjithnjë e më e sigurt është, se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë e Veriut dhe ajo nuk do të fillojë negociatat me BE”, deklaroi para mediave vendase Kryeministri  maqedonas Zoran Zaev, duke paralajmëruar, se vendimi mund të shkaktojë ngjarje të..

15.11.20 16:26 |
Всички новини: днес | вчера