Eмисия новини
от 18.00 часа

Deputetët duan të përshpejtojnë aderimin e Bullgarisë në euro

Kuvendi Popullor udhëzoi qeverinë që nga 1 janari 2024 të përshpejtojë procesin e adoptimit të euros, me kursin 1.95583 leva për 1 euro. Me 157 vota “pro”, 28 “kundër” dhe 23 “abstenime”, deputetët e pranuan propozimin e koalicionit GERB-SDS. Vendimi..

28.10.22 11:07 |
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” me ftesë për anëtarësim në “Rinovo Evropën”

Kryeministri Kirill Petkov ripohoi, se partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori ftesë për aderim me grupin liberal evropian “Rinovo Evropën”. Partia më e madhe parlamentare në Bullgari do të vendosë nëse do të aderohet në një mbledhje të këshillit..

30.05.22 20:18 |

BE pret që Sofja të heqë veton e saj mbi bisedimet me Shkupin deri në qershor

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Politikën Evropiane të Fqinjësisë Oliver Varheli pret që brenda 3 javësh Bullgaria të miratojë fillimin e negociatave të Shkupit për aderimin me BE. Këtë zyrtari evropian e shkroi në Twitter pas takimeve të tij..

20.05.22 10:53 |
Oliver Varhei

Oliver Varhei: “Lufta na tregon se nuk kemi kohë për të humbur”

Gjatë forumit “BE takohet me Ballkanin” në Sofje, Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhei bëri thirrje për përshpejtimin e procesit të integrimit të Ballkanit Perëndimor . “Lufta na tregon se nuk kemi kohë për të..

26.04.22 15:12 |
Kirill Petkov

Kryeministri siguroi se nuk ka marrëveshje të fshehta për Maqedoninë e Veriut

Si kryeministër as nuk e kam të drejtën, as nuk do të bëj marrëveshje, kemi qëndrim kornizë dhe deklaratë për Maqedoninë e Veriut. Këtë e deklaroi Kryeministri Kiril Petkov gjatë kontrollit parlamentar. Ai u pyet nëse bisedimet janë duke u..

08.04.22 12:21 |
Presidenti Rumen Radev

Në dialogun me Maqedoninë e Veriut Bullgaria mbron vlerat e BE -së

Në dialogun me Republikën e Maqedonisë së Veriut Bullgaria mbron jo vetëm interesat kombëtare, por mbi të gjitha vlerat e BE-së, të cilat bazohen në demokracinë dhe respektimin e të drejtave të njeriut. Kjo u tha nga Presidenti Rumen Radev në një..

05.10.21 11:11 |

Apel për pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen

Nuk ka arsye që Bullgaria, Rumania dhe Kroacia të mbeten në listën e pritjes për pranim në zonën Shengen për një kohë kaq të gjatë. Këtë e bëri të ditur Kryeministri slloven Janez Janša para Parlamentit Evropian, ndërsa prezantoi përparësitë e..

06.07.21 13:55 |

Parlamenti përkrahu pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut

Partia GERB, Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë, Patriotët e Bashkuar dhe Volja përkrahën pozitën e qeverisë në negociatat për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në, transmetoi BTA. Lëvizja për të Drejta dhe Liri nuk..

18.11.20 17:57 |
Zoran Zaev

Maqedonia e Veriut: Bisedimet midis Sofjes dhe Shkupit po vazhdojnë

Vetoja bullgare për   Maqedoninë e Veriut është “disfata më e madhe për BE-në dhe një padrejtësi e madhe” tha kryeministri i vendit Zoran Zaev. Ai shtoi se vet ai pranoi me hidhërim vendimin e Bullgarisë të bllokojë hapjen e negociatave për..

18.11.20 11:47 |
Pllamen Manushev

Bullgaria këmbëngul që të shfrytëzohet emri i plotë i Republikës së Maqedonisë së Veriut

Bullgaria ndoshta nuk do të përkrahë hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut për aderim në BE. Këtë e tha para BGNES kryetari i Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme Pllamen Manushev. Marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë..

04.11.20 19:29 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера