Eмисия новини
от часа

Nëpër gjurmët e një rituali të zhdukur bullgar

“Nëse dikush do të frekuentonte fshatin Zhrebiçko për herë të parë kur po mbahej ceremonia e adhurimit, të quajtur bullgarisht shanuvane , ai nuk do ta kuptonte aspak se këta janë të rinj që po shkonin në kazermë, por do të mendonte se ai hasi në..

25.06.23 11:25 |

Sofja mirëpriti një pjesë të lipsaneve të Shën Gjergjit

Një copë nga dora e djathtë e Shën Dëshmorit të Madh Gjergji Fitimtar, i cili ruhet në kishën “Shën Georgi Fitimprurësi” në qytetin Nigrita pranë Seresit tëGreqisë, mbërriti në Sofje. Shumë qytetarë i pritën përpara Mitropolisë së Sofjes prej nga nisi..

26.04.23 19:15 |

Kreu i shtetit do të asistojë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

Kreu i shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në ceremoninë funerale të Mbretëreshës Elizabeta II, njoftoi zyra e shtypit e presidentit. Ceremonia do të mbahet më 19 shtator në Londër. Në ceremoninë e zisë do të marrin pjesë presidentët e..

15.09.22 11:32 |
Rumena vojvoda

Fshati kufitar Gyeshevo organizon Mbrëmjen tradicionale të Kaçakëve

Fshati kufitar Gyeshevo mbledh banorët dhe mysafirët për Mbrëmjen tradicionale të Kaçakëve, kushtuar Vojvodës Rumena dhe kremtes së Profetit Ilija sipas stilit të vjetër. Sipas studimeve historike, Vojvoda Rumena lindi në fshat në vitin 1829..

30.07.22 08:25 |

Në majën Okollçica, bullgarët nga mbarë vendi nderuan kujtimin e Botevit

Pak ishin të gatshëm të jеpnin gjithçka në emër të idealit të tyre. Kështu tha Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në adhurimin në majën Okollçica kushtuar Ditës së poetit revolucionar Hristo Botev. Në fjalinë e tij mbajtur jo shumë..

02.06.22 13:46 |
Kisha „Shën e Diela“

Lipsanet e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij priten në Sofje më 23 maj

Lipsanet e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje nga Manastiri Esfigmen i Malit të Shenjtë për adhurim mbarë popullor, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Ato do të ekspozohen në kishën “Shën e Diela” nga..

22.05.22 11:45 |
Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij mbërrijnë në Sofje

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje për adhurim kombëtar, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Reliktet do të ekspozohen në Kishën “Shën e Diela” nga data 23 deri më 25 maj. Lipsanet do..

17.05.22 17:02 |

Bullgaria adhuron vetëflijimin e heronjve të Kryengritjes së Prillit

Bullgaria përulet para veprës dhe vetëmohimit të heronjve të Kryengritjes së Prillit të vitit 1876. Përvjetori historik u shënua me festime në qytetet   Koprivshtica dhe Klisura. Kulmi i tyre do të jetë sonte në Panagjurishte, ku që nga mëngjesi..

01.05.22 15:38 |

Mijëra besimtarë adhuruan ikonën mrekullibërëse të Baçkovës

Besimtarë nga i gjithë vendi e shoqëruan edhe këtë vit ikonën mrekullibërëse të Baçkovës në procesionin tradicional liturgjik deri në zonën Kluvijata, ku u gjet ikona. Në fillim të shekullit të 17-të, pikërisht Të Hënën E Ndritshme, dy barinj panë..

25.04.22 13:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна