Eмисия новини
от 03.00 часа

Pllaja Devetashko kthehet në një qendër të xhazit

Që nga viti 2015 e këtej livadhi midis fshatrave Gorsko Slivovo dhe Kërpaçevo në rajonin e qytetit Loveç strehon adhuruesit e xhazit. Festivali “Jazz nën yjet e Pllajës Devetashko” sivjet fillon më 19 qershor në shpellën “Garvanica” pranë fshatit..

18.06.21 07:15 |

Bullgaria u klasifikua në finalen e Evrovizionit

Votat e adhuruesve të muzikës në Evropë renditën në finalen e Evrovizionit 2021 interpretimin emocional të pjesëmarrëses bullgare Viktoria. Në gjysmëfinalen e dytë këngëtarja bullgare doli nën numrin 13. Një element i rëndësishëm vizual i..

21.05.21 09:48 |

92 vjet speleologjia e organizuar në Bullgari

Më 18 mars të vitit 1929 u vu fillimi i speleologjisë në Bullgari. Që nga viti 1975 e deri më sot speleologët bullgarë plotësojnë Kartotekën e Shpellave Bullgare, ku janë të mbledhur të dhëna dhe harta të më se 6000 shpella të studiuara . “Në..

18.03.21 07:05 |

Mylèna Atanassova-me një vend të rezervuar në botën e modës së lartë

“Shija kultivohet. Eleganca është lumturi” - kështu me këshilla për elegancë në çdo gjë dhe kudo fillon rruga drejt suksesit në botën e modës së lartë të Mylèna Atanassovës.  Bullgarja prej viteve shpërndan angazhimet dhe kohën e vet midis..

04.09.20 11:53 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР