Eмисия новини
от часа

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

24.03.23 18:32 |

Sillvia Stanoeva prezantoi në Romë "Ditarin e Luftës"

Një monospektakël autori, i prezantuar së fundmi në Romë, solli në qendër të vëmendjes dy gra – përfaqësuese të brezave dhe kombësive të ndryshme, historia e jetës së të cilave përjetohet edhe sot. “ Ditari i luftës” më erdhi fjalë për fjalë në..

17.02.23 07:15 |

Aktorja bullgare Maria Bakallova është zgjedhur për një rol kyç në një super prodhim

Artistja bullgare Maria Bakallova bëhet pjesë  e universit të super heronjve Marvel.  Bullgarja do të marr pjesë në “Mbrojtësit e Galaktikës 3” (“Guardians of the Galaxy”), bashkë me Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel dhe Dave Bautista ...

12.06.22 12:45 |
Maria Bakallova

Maria Bakallova kryeson renditjen bullgare të yjeve të “Forbes”

Maria Bakallova , e cila u nominua për Oskar në vitin 2021, zuri vendin e parë në listën Top 70 të bullgarëve me ndikim më të madh në show biznesin, të përpiluar nga edicioni bullgar i revistës "Forbes". Viti i Maria Bakalovës! Kampionja..

21.12.21 11:56 |
Maria Bakallova

Maria Bakallova fitoi çmimin e kineastëve të Londrës

Bullgarja Maria Bakallova fitoi çmimin e kineastëve të Londrës për aktore në rolin mbështetës për filmin "Borat 2", njoftoi “Guardian”. Ajo përballoi konkurrencën në garë të Ellen Burstyn (“Pieces of a Woman”) dhe Amanda Seyfried (“Mank”)...

08.02.21 11:48 |
Zhana Gendova dhe Vasill Gendov

Zhana Gendova – muza e parë në kinematografinë bullgare

Njëzet vjet pasi vëllezërit Lumiere i treguan publikut të mahnitur në Paris një histori përmes imazheve lëvizëse, filmi i parë bullgar “ Bëllgarani është galant ” u shfaq në Teatrin Modern të Sofjes. Krijuesi i tij Vasill Gendov do të bëhej..

26.01.21 12:56 |
Mara Noninska

Mara Noninska ishte kritikuar ashpër për pjesëmarrjen e saj në filmin e parë bullgar

Më 16 maj 1910 nga “Teatri Modern” i kryeqytetit niset me pajton një ekuipazh i veshur dhe i stolisur mirë si për në cirk. Kompania e larmishme zbret përpara shtëpisë së tregtarit të respektuar Dimitër Sësellov në rrugën “Sllavjanska”. Aty - në trotuar..

18.01.21 07:15 |

Aktorja Neli Çunçukova: Nuk duhet të sabotojmë veten kur jeta na ofron lumturi dhe sukses

Në vitet të adoleshencës ajo vendosi shenja për fatin e vet në mënyrë që ai ta shpie atë pikërisht atje ku vetë ajo dëshiron. Si ndihesh kur dritat papritmas fiken dhe çdo ditë vjedhin nga liria jote? “ Përdor imagjinatën time ”..

24.04.20 12:12 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна