Eмисия новини
от 00.00 часа

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të anijes së shkatërruar "Vera Su" u akuzuan

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të “Vera Su” janë akuzuar për shkaktimin e dëmeve të konsiderueshme në pronë të huaj dhe rrezikimin e jetës së të tjerëve. Dënimi për këtë është 5 deri në 15 vjet burg. Akuzat kundër kapitenit dhe ndihmësit të..

08.10.21 13:35 |
Deljan Peevski

Deljan Peevski është një nga bullgarët në "Dosjet e Pandorës"

Ish-deputeti dhe manjati i medias Deljan Peevski ka pasur tre kompani off-shore dhe kjo е fajëson për fshehje tatimesh. Të dhënat janë nga hetimi ndërkombëtar "Dosjet e Pandorës" , pjesë e të cilit është faqja Bird.bg. Ndërsa ka qenë pronar i..

05.10.21 16:11 |
Kristalina Georgieva

Kristalina Georgieva mohoi të ketë ushtruar presion në favor të Kinës

Drejtoresha ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva mohoi për Reuters akuzat se ajo u ka bërë presion zyrtarëve të Bankës Botërore që të ndryshojnë të dhënat në një raport në favor të Kinës në kohën kur ajo drejtonte..

18.09.21 12:17 |
Kristalina Georgieva

Akuza të rënda kundër Kristalina Georgievës

Drejtuesja e FMN -së Kristalina Georgieva është thirrur për shpjegime nga ish -punëdhënësi i saj, Banka Botërore, për ushtrimin e presionit në dobi të Kinës. Sipas një raporti të pavarur nga firma juridike WilmerHale, në emër të Bankës Botërore,..

17.09.21 15:30 |
Petër Iliev

Petër Iliev nuk do të tërhiqet nga projekt-kabineti

Kandidati për zëvendëskryeministër dhe Ministër të Punëve të Brendshme Petër Iliev nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN) shpalli se nuk do të tërhiqet nga projektkabineti. Iliev mendon se është “viktimë e veprimeve në prapaskenë dhe e mediave..

09.08.21 10:19 |
Toshko Jordanov

“Ka një popull të tillë” me akuza të rënda kundër Ministrit të përkohshëm të Financave

Nënkryetari i partisë "Ka një popull të tillë" (ITN) Toshko Jordanov bëri akuza serioze në Parlament kundër ministrit në detyrë të Financave Asen Vasilev për vjedhje të pronësisë intelektuale dhe praktika të paligjshme të biznesit. Deklarata..

29.07.21 11:27 |
Afaristi Vasill Bozhkov

Kryeministri, Ministri i Financave dhe shefja e Komisionit për Buxhetin janë dëgjuar në lidhje me procesin kundër afaristit Bozhkov

Kryeministri Bojko Borisov, Ministri i Financave Vlladisllav Gornaov dhe kryetarja e Komisionit për Buxhetin pranë Parlamentit Menda Stojanova janë dëgjuar si dëshmitarë në lidhje me hetimin kundër afaristit Vasill Bozhkov, bëri të ditur..

22.06.20 15:43 |
Sijka Mileva

Prokuroria hodhi poshtë akuzat e fondacionit “Trakia”

Prokuroria e di se lufton kundër një organizate që disponon milionë, të cilat do t'i përdorë që të mbrohet në media, tha zëdhënësja e Kryeprokurorit Sijka Mileva me rastin e hetimit kundër Vasill Bozhkovit dhe Komisionit për Lojërat e Fatit. Ajo hodhi..

31.01.20 18:22 |
Donço Atanasov

Dorëheqja e radhës për shkak të hetimit të Prokurorisë

Donço Atanasov dha dorëheqje nga posti i anëtarit të Bordit Drejtues të Agjencisë “Infrastruktura Rrugore”. Kundër Atanasovi është ngritur akuzë për shkak të aksidentit rrugor me autobus afër qytetit Svoge (Bullgari Perëndimore), i cili rezultoi me 20..

19.04.19 18:48 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР