Eмисия новини
от 09.00 часа

Grupi Trigaida prezanton online albumin e tij me muzikë folklorike dhe elektronike

Sot në orën 20.00, kohë bullgare, grupi Trigaida prezanton në internet përmes faqes së tij në Facebook albumin e tyre të parë "Elate" /Ejani/ me muzikë folklorike dhe elektronike bullgare. Asja Pinçeva nga "Zërat Kozmikë të Bullgarisë" ,..

08.04.21 06:05 |

Fryma e fshatrave fantazmë ose muzikë e heshtjes

Erë nëpër degë, këngë zogu, pika shiu dhe zhurmë nga dritare të thyera - kjo është pamja me tinguj të fshatrave fantazmë të Bullgarisë. Në rajonin e qytetit Trjavna në malin Stara Pllanina ka rreth 100 fshatra dhe mëhalla të vjetra me një popullsi..

15.03.21 07:45 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |

"Places" nën tingujt e fyellit - vende të mbledhura nga Zhivko Vasilevi

I lindur në qytetin Smoljan, në zemër të maleve Rodopi, Zhivko Vasilev rritet me bukurinë e folklorit nga kjo krahinë e Bullgarisë. Fyelli është instrumenti, përmes të cilit ai mëson, zhvillon dhe ruan traditat muzikore rodopëse. Instrumentist i ri dhe..

15.02.21 13:45 |

Albumi i ri i Bluba Lu "Infinity" – një imporvizim në pafundësi

Një tingëllim elektronik modern, i gërshetuar në kompozicione origjinale instrumentale - ky është Bluba Lu ose tandemi krijues Konstantin Kacarski dhe Dimitër Paskalev. Duke kërkuar frymëzim në inovacionet moderne teknike dhe në underground-in, ata..

25.11.20 11:26 |
Atanas Atanasov dhe Stefan Danaillov

Brezi i artë i artistëve bullgarë është arsimuar jashtë shtetit

Artistja e madhe bullgare Stojanka Mutafova (1922-2019) , e cila nuk zbriti nga skena gati në fund të rrugës së saj tokësore, kishte mbaruar shkollën teatrore shtetërore pranë Teatrit Popullor “Ivan Vazov” në Sofje (1946-1947). Mirëpo, arsimin..

20.11.20 06:15 |
Martin Hafizi

Martin Hafizi prezanton vepra të veta në Festivalin Ndërkombëtar të Xhazit në qytetin Varna

Festivali Ndërkombëtar i Xhazit “Varnensko Ljato” (Vera e Varnës) që nga viti 1992 e këtej zhvillohet çdo vit me pjesëmarrjen e muzikantëve nga mbarë bota dhe Bullgaria. Ky është festivali më i vjetër xhaz tek ne, i cili që nga vet fillimi është me..

18.08.20 13:22 |

Ylli i Metropolitanit Diana Damrau para koncertit të saj të parë në Bullgari

Diana Damrau - një nga këngëtaret më të shquara të operës të kohës sonë, do të hapë stinën e re të Filarmonisë së Sofjes në fillim të shtatorit. Në të ylli i Metropolitanit do të jetë në partneritet me basin francez Nicolas Testé, i cili është dhe..

12.08.20 10:30 |

Bunyverse – albumi i parë solo i Petër Jordanovit-Buny

Petër Jordanov-Buny është një artist i lirë, i njohur shumë mirë si një nga themeluesit e projekteve të mëdha muzikore me muzikë etno, mes të cilëve janë “Oratnica”, “Daulle dhe gajde”, “Kryesish erëra”, “Two Man Orchestra” dhe “МyStory of..

24.01.20 13:11 |

Dark is Bright – një album debutues i Martin Hafizit

Gjatë viteve të fundit Martin Hafizi jeton në Holandë, ku zhvillon koncerte. Publiku bullgar e njeh nga pjesëmarrja e tij në projekte të ndryshme-Uvira/Bruno/ Hafizi Trio, Via Mavis e të tjera. Por, tani për herë të parë muzikanti prezanton Half Easy Trio..

01.12.19 11:35 |
Всички новини: днес | вчера