Eмисия новини
от 11.00 часа

Fëmijët bullgarë nga Korça morën dhurata për festat e fundvitit

Shoqata për Miqësi Bullgaro-Shqiptare gëzoi fëmijët e bashkësisë bullgare në rrethin e Korçës me dhurata për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Iniciativa përfshiu nxënësit e të gjitha shkollave në Prespë, si dhe shkollat e fundjavës në Bilisht dhe..

05.01.21 17:05 |

Bullgaria është gati të ndihmoje Kroacinë pas tërmetit

Pas tërmetit shkatërrues që tronditi Ballkanin, Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi me homologun e saj kroat Gordan Gërliç-Radman. "Në këtë moment të vështirë, Bullgaria është e gatshme të ndihmojë miqtë kroatë. Pranoni..

29.12.20 17:31 |

Rusia shpalli një diplomat bullgar persona non grata

Ambasadori i Bullgarisë në Federatën Ruse Atanas Krëstin u ftua në Ministrinë Ruse të Punëve të Jashtme. Atje, në një takim protokolli, atij iu dorëzua një notë me të cilin një diplomat bullgar nga ambasada shpallet persona non grata dhe duhej të..

28.12.20 17:18 |

Mbi 480 kamionë bullgarë janë të bllokuar në Britaninë e Madhe

Mbi 350 kamionë bullgarë akoma presin në radhët në Dover që të largohen nga Britania e Madhe. Akoma rreth 130 kamionë janë në parking, njoftoi para programit “Horizont” të BNR-së Jordan Abaxhiev, drejtor ekzekutiv i Bashkimit të Transportuesve..

23.12.20 11:50 |

Studentët e komunitetit shqiptar të diasporës në Bullgari me mundësi për bursa studimi në Shqipëri

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bullgari informon se me vendim të Qeverisë shqiptare jepen 2 bursa studimi për 2 studentë bullgarë, shtetas bullgarë, me origjinë shqiptare për vitin akademik 2020-2021. Bursa e studimit përfshin mbulim..

23.09.20 08:37 |

Nuk ka të dhëna për shtetas të lënduar bullgarë gjatë shpërthimit në Bejrut

Nuk ka të dhëna për shtetas të lënduar bullgarë gjatë shpërthimit në kryeqytetin e Libanit Bejrut, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të Jashtme. Shpërthimi në rajonin e portit ka qenë jo larg Ambasadës bullgare në Bejrut, por nuk ka..

05.08.20 12:08 |
Protestë në Bruksel

Bullgarë jashtë shtetit po bëhen gati për “stafetë të protestës”

Protestat me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm kanë një jehonë gjithnjë e më të gjerë jashtë shtetit - si mes mediave të huaja, kështu dhe mes diasporës bullgare. Bullgaria mbetet në zemrën e pjesës më të..

01.08.20 07:35 |

“E bllokuar” jashtë shtetit për shkak të Covid-19

Kur Pandemia e Covid-19  e kufizoi transportin ajror nëpër të gjithë botën, shumë nga fluturimet ndërkombëtare u shtynë dhe shumë njerëz u gjendën në një kurth nëpër aeroportet. Nga njëra anë nuk mundej që të largoheshin nga shteti, në të cilin ndodheshin..

27.05.20 11:33 |

Bullgaria mbyll ambasadën e saj në Jemen

Qeveria bullgare vendosi të ndërpresë përkohësisht veprimtarinë e ambasadës bullgare në kryeqytetin e Jemenit Sana që nga data 1 janar 2020. Situata e pasigurt në vend e vështirëson veprimtarinë e ambasadës, thuhet në argumente. Mbyllja e përkohshme e..

11.12.19 15:52 |

Rusia dëboi sekretarin e parë të Ambasadës Bullgare në Moskë

Ambasadori i Bullgarisë në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Jashtme Ruse, ku iu dorëzuan një notë, me të cilën sekretari i parë i misionit bullgar në Moskë shpallen person non grata. Ai disponon 24 orë për të braktisur vendin, njoftoi Ministria..

05.12.19 10:57 |
Всички новини: днес | вчера