Eмисия новини
от часа
Anija

Pas muajsh qëndrimi të detyruar, anija "Carevna" u ankorua në Varna

Anija "Carevna", e cila ishte bllokuar që nga fillimi i armiqësive midis Rusisë dhe Ukrainës në portin e qytetit të Mariupolit, tani ndodhet në ujërat bullgare. Sipas informacioneve të Ministrisë së Jashtme bullgare, udhëtimi me ujë ka zgjatur..

16.11.22 14:45 |

Presidenti Radev i dorëzoi trengjyrëshin bullgar ekspeditës sonë të 31-të në Antarktidë

Në një ceremoni në presidencë, pjesëmarrësit në ekspeditën e 31-të bullgare në Antarktidë morën flamurin kombëtar nga kreu i shtetit. Për herë të parë këtë vit, eksploruesit bullgarë të Antarktidës do të nisen për në Kontinentin e Akullit, jo me..

11.11.22 18:29 |

Anija e parë kërkimor-shkencore bullgare niset për në Antarktidë në dhjetor

Nga mesi i dhjetorit, ekspedita në Antarktidë do të lundrojë me anijen e parë kërkimore-shkencore ushtarake bullgare “Shenjtor Kirill dhe Metodij”. Në bord do të jenë eksplorues polare nga Instituti Bullgar i Antarktikut dhe ekuipazhi i Shkollës së..

13.10.22 19:24 |
Zbulimi i një spirance masive prej hekuri

Port Baglar ose Gjiri i Vreshtave zbulon sekrete mijëravjeçare nga fundi i Detit të Zi

Ekspedita nënujore e Muzeut Historik Kombëtar në gjirin pranë Kepit të Krishtit, në jug të qytetit të Sozopolit, përfundoi në fund të shtatorit me gjetje unike që kanë të bëjnë me historinë e lundrimit me anije dhe veprimtaritë e lidhura me..

10.10.22 07:15 |

Një ekspeditë ndërkombëtare lundron përgjatë vijës kufitare të Danubit

Anija Danuvina Alacris – “Danubi i Gjallë”, një kopje e një anije romake, tashmë kaloi me sukses distancën midis qyteteve bullgare buzë Danubit Vidini dhe Llom. Anija u ndërtua për 2 vjet në Gjermani duke përdorur teknologjinë e lashtë të shekullit..

04.10.22 12:14 |

Askush nuk ka shfaqur interes për blerjen e “Vera Su”, anija po del sërish në ankand

Anija “Vera Su”, e cila rreth një vit më parë u rrëzua në zonën e “Jajllata”, del sërish në ankand me çmim më të ulët, pasi sot nuk u shfaq asnjë ofertues për ta blerë. Kështu ka thënë kapiteni Valentin Ençev, drejtor i “Administratës Detare” në..

28.09.22 15:24 |

Nuk ka anije të bllokuara në seksionin bullgaro-rumun të Danubit

Qindra mjete lundruese po presin në pjesën bullgaro-rumune të lumit Danub dhe parashikimet për lumin nuk janë aspak optimiste. Për shkak të mungesës së ujit të mjaftueshëm në tre lumenjtë më të rëndësishëm - Rini, Majni dhe Danubi, situata në..

16.08.22 13:15 |
Lumi Danub

Niveli i ulët i Danubit pengon transportin detar

Shumë anije presin në seksionin bullgaro-rumun të Danubit pasi niveli i lumit mbetet i ulët. Këtë e bëri të ditur për BTA, Drejtori i Drejtorisë “Mbikëqyrja e lumenjve – Ruse”, Ivan Zhekov. Niveli më i ulët është në zonat e ishujve Belene dhe..

15.08.22 17:31 |
Anija

Anija bullgare “Rozhen” u nis nga porti ukrainas Çernomorsk

Pas një qëndrimi pesë mujor në portin Çernomorsk të Ukrainës, anija mallrash “Rozhen”, e kompanisë “Flota Detare Bullgare”u nis herët në mëngjes nga porti, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Anija bullgare do të kalojë përmes korridorit detar..

05.08.22 12:24 |

Anijet e para me grurë ukrainas po presin në Bosfor

Ekziston një probabilitet i lartë që anija e parë me grurë nga Ukraina sipas marrëveshjes me Turqinë dhe OKB-në të niset të hënën më 1 gusht, tha Irahim Kalën, zëdhënës i Presidentit turk Rexhep Erdogan. CNN-Turk njoftoi se kolona e parë me 16..

01.08.22 09:11 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера