Eмисия новини
от 01.00 часа

Një film gjerman fitoi çmimin e madh të festivalit “Kukeri i Artë”

Filmi gjerman “The Sausage Run” /“Gara e sallamit”/ i regjisorit Thomas Stellmach është fituesi i madh në edicionin e 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar Golden Kuker /"Kukeri i Artë"/. Ceremonia e ndarjes së çmimeve u zhvillua në..

30.05.22 11:43 |

Një përrallë e animuar ndërthur kodet e folklorit dhe qëndistarisë bullgare

Në ritmet dhe qëndismat popullore bullgare janë të koduara shumë simbole dhe mesazhe, dhe forcën e tyre magjike për të shëruar dhe për të mbrojtur populli ynë e njeh prej shekujsh. Në kërkim të një shprehjeje të re të identitetit tonë kombëtar,..

26.05.22 07:15 |

Bronisllav Likomanov – artisti që do të krijojë një monument të alfabetit cirilik në Los Anxhelos

Zemra, shpirti dhe e gjithë qenia e tij janë të lidhura me artet figurative. Përkushtimi që ai bën në animacionet që ka krijuar kanë fituar besimin dhe respektin e liderëve të padiskutueshëm të industrisë, duke përfshirë kompanitë Disney dhe..

11.05.22 11:48 |
Petër Bajkov

Petër Bajkov e zhyt publikun në një aventurë të re kinematografike

Ylli i ri i dublimit në vendin tonë, aktori Petër Bajkov, sfidoi veten duke u futur në një adaptim filmik të romanit të shkrimtarit anglez John Bunyan "Përparimi i pelegrinit". Një nga historitë më të njohura të të gjitha kohërave, e cila sot..

03.04.22 09:35 |
Teodor Ushev

Bullgari Teodor Ushev – animatori më me ndikim në botë për 25 vitet e fundit

Animatori, artist dhe regjisor bullgar Teodor Ushev kryeson listën e figurave më me ndikim në animacionin botëror në çerekshekullin e fundit. Njohja u mor në një sondazh ndërkombëtar midis 25 kritikëve kryesorë, gazetarëve, kuratorëve dhe..

08.01.21 10:38 |

Teodor Ushev: Nga Radio Bullgaria deri në Kanada

Në sfondin e dimrit shumë të ftohtë gjatë këtyre ditëve nëpër mediat shpërtheu një lajm i jashtëzakonshëm, i cili na rikujtoi se akoma ka bullgarë nëpër botë, me të cilët të krenohemi. Animatori Teodor Ushev fitoi nominimin për dekoratën prestigjioze..

31.01.17 13:17 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера