Eмисия новини
от 19.00 часа

Radhë para laboratorëve të testimit të antitrupave

Që nga 11 nëntor hyn në fuqi urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov, sipas të cilit mund të lëshohet një certifikatë jeshile për praninë e antitrupave kundër SARS-CoV-2 të llojit IGg mbi 150 Bau/ml. Ky lloj certifikate është i..

11.11.21 19:28 |
Ministri Kacarov

Për antitrupat mbi 150 Bau/ml do të lëshohet një certifikatë e gjelbër

Nga e enjtja personat me një nivel të caktuar antitrupash kundër SARS-CoV-2 do të mund të marrin certifikata jeshile, të cilat do të jenë të vlefshme vetëm brenda Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur në një konferencë Ministrit i Shëndetësisë Stojço..

09.11.21 15:29 |

Pezullohet përkohësisht pranimi i planifikuar në spitale

Nga sot, 4 nëntor, në Bullgari pezullohet përkohësisht pranimi i planifikuar dhe aktiviteti i planifikuar operativ në institucionet mjekësore. Kjo thuhet në urdhrin e Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov të datës 3.11.2021. Lejohen..

04.11.21 09:29 |

Të vaksinuarit apo të shëruarit – kush ka imunitet më të fortë?

Është vështirë të gjeni punonjës mjekësorë, të cilët janë kundër vaksinimit. Megjithatë, kur vaksinimi "me çdo kusht" është në kundërshtim me rregullin bazë "mbi të gjitha nuk dëmton", situata ndryshon. Për momentin, bota po flet përsëri për një..

05.08.21 09:45 |

40 për qind prej popullsisë bullgare ka antitrupa kundër Covid-19

43% e bullgarëve janë hasur deri tani me koronavirusin, tregon një sondazh kombëtar i një prej zinxhirëve më të mëdhenj të laboratorëve në vend. Ky nuk është një studim përfaqësues kombëtar, saktësoi dr. Nedjalko Kallëçev për BNR. Janë testuar..

21.06.21 13:11 |
Georgi Todorov

Sistemi bullgar i certifikimit për Covid-19 është i integruar me atë evropian

Më 14 maj përfundoi integrimi i sistemit bullgar të certifikatës digjitale që vërteton imunizimin kundër Covid-19, një test negativ ose prania e antitrupave pas një infeksioni koronavirus me sistemet e vendeve të tjera evropiane. Kjo u njoftua nga..

17.05.21 16:07 |
Godina e Akademisë Bullgare të Shkencave

Janë duke përgatitur prodhimin e preparateve bullgare kundër koronavirusit

Shkencëtarët bullgarë po testojnë preparate kundër Covid-19 bazuar në antitrupat e marra nga kulloshtra e kafshëve. Ato do të aplikohen në mukozën e zgavrës së gojës dhe të hundës, tha para BTA doc. dr. Wolf Lupke. Ai mendon se vaksinimi është i..

30.03.21 12:52 |

Sezoni i verës në Bullgari do të nisë më 1 maj

Stina turistike verore do të nisë më 1 maj, por gjatë respektimit të të gjitha masave kundra epidemiologjike. Kushti është që turistët të cilët hyjnë në vendin tonë të prezantojnë PCR-test, certifikatë të vaksinimit ose provë të antitrupave. Kjo u njoftua..

17.03.21 07:15 |
Prof.Kantarxhiev

Imuniteti kundër Covid-19 mbetet edhe kur antitrupat ulen

Pas sëmundjes ose vaksinimit kundër Covid-19, mbrojtja e organizmit të njeriut ruhet edhe kur antitrupat bien. Kjo u njoftua nga drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, Profesor Todor Kantarxhiev gjatë një leksioni në..

22.01.21 17:42 |

Në Pazarxhik lindi një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19

Një grua 28 vjeçe me koronavirus nga qyteti Pazarxhik i Bullgarisë Jugore ka lindur një foshnjë me antitrupa kundër Covid-19. Para kësaj gruaja u shtrua në spitalin e qytetit me temperaturë të lartë, kollë dhe gjendje të keqe. Pasi iu..

18.01.21 16:08 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера