Eмисия новини
от 07.00 часа

Juria ndërkombëtare dorëzoi "Çmimet Bullgare për Arkitekturë 2021"

Pronësia për prodhim vere “Dragomir” në fshatin Brestnik, projektuar nga arkitekti Todor Obreshkov dhe studioja Zoom, morën çmimin e madh në edicionin e tretë të konkursit “Çmimet Bullgare për Arkitekturë”. “Hapësira ndërthur beton, metal dhe..

17.11.21 14:56 |

Si u ndërtua Shtëpia e Operës dhe Baletit Kombëtar

Fillimi i viteve 1920 ishte një periudhë në të cilën shumë arkitektë dhe ndërtues bullgarë u kthyen në atdheun e tyre pasi kishin bërë studime jashtë vendit duke marrë në zemër idenë për shndërrimin e Sofjes së pasluftës në një qytet të vërtetë..

24.10.21 14:45 |

Një shkollë bashkiake e nivelit evropian mirëpret nxënësit në Berkovica

Fëmijë të lumtur dhe të etur për dije - kjo është ëndrra e çdo prindi dhe mësuesi në vendin tonë. Është mjaft e mundur të "infektoheni" me këtë entuziazëm nëse e gjeni veten në shkollën bashkiake "Nikolla Jonkov Vapcarov" në Berkovica. Dizajni i..

26.09.21 09:35 |

Vidin – qyteti evropian danubian me histori të pasur

Dëshmi për ekzistencën dhe zhvillimin e qytetit të sotëm Vidin ka që nga koha romake. Një fortesë me emrin “Bononija” kishte një rëndësi strategjike për perandorinë, ndërsa më vonë u shërbente bizantinëve për t’i bërë ballë pushtimeve të fiseve sllave...

26.07.21 12:51 |

Bullgarët e rinj: Jona Lekova – arkitekte për nga shpirti

Mos ndalo të ëndërrosh por di se çdo ëndërr ka çmimin e vet. Këto fjalë u japin sigurim të rinjve të kërkojnë realizim të vet nëpër rrugët e panumërta dhe të panjohura të jetës. Ndër ta është edhe arkitektja e re Jona Lekova. Ajo fitoi bursën..

04.11.20 12:11 |

Prokurimet publike – terren tepër i favorshëm për praktika korruptive

Dhënia dhe zbatimi i prokurimeve publike në Bullgari duhet të garantojë interesin publik për shpenzimin e financave publike, por gjatë viteve të fundit ky proces po kthehet në një personifikim të praktikave korruptuese në vend. Kafshata më e..

17.08.20 16:10 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР