Jordanka Bllagoeva

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një..

24.09.22 06:15 |
Stefka Kostadinova

Prej 35 vitesh, rekordi i kërcyeses Stefka Kostadinova në kërcim së larti mbetet i patejkalueshëm

35 vjet më parë më 30 gusht 1987 në Stadiumin Olimpik të Romës, kërcyesja bullgare Stefka Kostadinova vendosi një rekord botëror në kërcim së larti. Atletja bullgare kërceu 209 centimetra, duke përmirësuar arritjen e vet më të mirë personale me 1..

30.08.22 06:15 |
Ivet Llallova

Ivet Llallova merr pjesë në zgjedhjet për Komisionin pranë Atletikës Botërore

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Llallova-Kolio është në mesin e 12 atleteve të atletikës që do të rivalizojnë për gjashtë vende në Komisionin e Sportistëve pranë Atletikës Botërore. Të gjithë atletët e akredituar për Kampionatin Botëror të..

12.07.22 18:51 |
Ivet Llallova

Ivet Llallova dhe Inna Eftimova u eliminuan në 200 m

Atletet bullgare Ivet Llallova dhe Inna Eftimova nuk arritën të kualifikohen për në gjysmëfinalet e 200 metrave në Lojërat Olimpike të Tokios. Inna Eftimova përfundoi e pesta në serinë e saj me kohën 23.42 sek., duke iu afruar arritjes së saj..

02.08.21 15:46 |

42 sportistë do të përfaqësojnë Bullgarinë në Lojërat Olimpike në Tokio

Komiteti Olimpik Bullgar miratoi sot përbërjen e delegacionit bullgar për Lojërat XXXII Verore Olimpike në Tokio, të cilat fillojnë më 23 korrik. Flamurtarja e delegacionit bullgar në hapje do të jetë mbajtësja e pesëfishtë e medaljeve olimpike,..

01.07.21 15:51 |
Mitko Cenov

Atleti bullgar Mitko Cenov fitoi në vrapimin 1500 metra në Beograd

Mitko Cenov regjistroi një fitore në vrapimin 1500 metra në një turne ndërkombëtar të atletikës së lehtë në Beograd të Serbisë. Cenov, i cili u bë kampion ballkanik në ambiente të mbyllura në Stamboll të shtunën, triumfoi me një rekord..

25.02.21 11:06 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна