Eмисия новини
от 13.00 часа

9 nga 10 makina të prodhuara në Evropë kanë komponentë bullgarë

Sektori i automobilave është industria me rritje më të shpejtë në Bullgari dhe zë 10-12% të PBB-së së vendit. Këtë e bëri të ditur gjatë konferencës ndërkombëtare “Automotive and Mobility Forum“ në Sofje Presidenti Rumen Radev. Ai theksoi se 9 nga..

02.06.22 17:47 |
Pamje satelitore tregon grumbullimin e forcave pranë Mozir, Bjellorusi, 22 shkurt, 2022

Reparte ushtarake ruse forcojnë praninë në Bjellorusi

Në lidhje me tensionin midis Ukrainës dhe Rusisë, Kirill Petkov tha para gazetarëve në parlament: “Ne besojmë në integritetin e Ukrainës. Çdo shtet, në këtë rast Rusia, nëse hyn në territorin e huaj me tanke, është shkelje e së drejtës..

23.02.22 12:59 |

Do të rifillojë së punuari linja e tragetit Ruse-Gjurgevo

Ministri i Transportit Nikollaj Sëbev u takua me Ministrin rumun të Transportit dhe Infrastrukturës Sorin Grindianu si pjesë e një nisme për të lehtësuar trafikun midis dy vendeve. Në takim, të dy ministrat ranë dakord për rifillimin e linjës së..

28.01.22 17:47 |

46 veta vdiqën në një aksident me një autobus maqedonas në Autostradën “Struma”

46 veta vdiqën pasi një autobus pasagjerësh me targë maqedonase mori flakë në Autostradën “Struma” pak para orës 3 të mëngjesit të 23 nëntorit. Janë shpëtuar 7 persona dhe janë vendosur pa rrezik për jetën në Spitalin e Urgjencës..

23.11.21 17:12 |

Trafik i dendur pas serisë së festave

Rreth gjysmë milioni automjete u larguan nga kryeqyteti për pushimet e Pashkëve. Sot, në të fundit prej tyre, trafiku i shtuar pritet në autostradën “Trakia” në drejtim të Sofjes. Policia rekomandon shoferët - përfshirë për shkak të riparimeve në..

04.05.21 10:23 |

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021. Sipas informacionit të..

21.04.21 15:21 |

Shitësit e makinave do të jenë në gjendje t'i shlyejnë ato deri në vitin 2017

Parlamenti miratoi ndryshime në Ligjin e Trafikut Rrugor, në mënyrë që makinat e vjetra të shitura para 27 dhjetorit 2017, të mund të shlyhen nga shitësi në policinë e trafikut deri në fund të vitit 2023 vetëm me kontratën e shitjes. Qëllimi i..

19.02.21 12:26 |

Akuzojnë Bullgarinë për trajtim çnjerëzor të kafshëve

Organizata Ndërkombëtare për Trajtimin Human të Kafshëve Animals Angels, nga Gjermania, paraqiti një ankesë në Komisionin Evropian për trajtimin çnjerëzor të kafshëve në Bullgari, njoftoi BTA. Sipas Animals Angels, Bullgaria shkel..

15.02.21 12:06 |

Greqia vë teste të shpejta për koronavirusin në kufi

Qeveria në Athinë njoftoi masa të reja anti-epidemike për Greqinë e Veriut. Nga ora 06:00 e datës 20 nëntor, përveç testit të detyrueshëm PCR, të bërë 72 orë para hyrjes në vend dhe një kod QR, për ata që hyjnë në vend në kufi do të bëhet një test..

19.11.20 18:36 |

Konsiderohet krim transportimi ilegal i njerëzve

Parlamenti votoi definitivisht ndryshimet me të cilat parashikohet burgim nga 3 deri në 5 vjet për kryerjen e transportit publik të udhëtarëve pa leje, pa regjistrim ose pa licencë. Automjeti do të konfiskohet në favor të shtetit pa marrë..

28.10.20 14:09 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера