Eмисия новини
от 20.00 часа

Helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore trajnojnë në qiellin mbi Sofje për 6 majin

Në qiellin mbi Sofjen sot helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore Bullgare do të bëjnë provë. Rasti është kremtimi solemn i 6 majit - Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare. Makineritë do të kryejnë fluturime të përbashkëta në..

05.05.21 07:20 |

Nuk ka shtetas të huaj në bordin e avionit të zhdukur indonezian

Nuk ka shtetas të huaj në bordin e avionit indonezian “Boing 737-500”që u zhduk nga radarët pak pas nisjes nga aeroporti në Xhakarta. Këtë e njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë. Lidhur me këtë Ministrja e Jashtme Ekaterin..

09.01.21 16:42 |

Dërgojnë pilotët e parë për stërvitje në SHBA për avionët e rinj F-16

Dërgojmë të rinj të përgatitur për të mësuar të punojnë me teknikën e re. Ajo është e ardhmja e aviacionit bullgar, tha Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov në një takim me 4 pilotët e parë, të cilët nisen për stërvitje në SHBA për avionët e..

05.06.20 13:41 |
Ministri Karakaçanov

Pandemia vonoi një pjesë të projekteve në mbrojtje

Megjithë thirrjet populliste që të jepen para në ndihmë të sektorëve të ndryshëm, pakësimi i mjeteve për mbrojtjen nuk është shqyrtuar në qeveri, ose në nivel koalicioni, tha Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Para Komisionit..

04.06.20 18:52 |
Su-25

Koronavirusi shtyu kthimin e avionëve bullgarë Su-25

Për shkak të krizës së koronavirusit dy prej avionëve Su-25, të cilët u dërguan për remont do të kthehen në Bullgari pas një vonese prej dy muajsh. Këtë e bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes. Pritet se i pari do të kthehet në Bullgari gjatë muajit..

02.06.20 18:42 |

Dezinfektim nga ajri kundër Covid-19

Avioni AN-2 nga aviacioni bujqësor dezinfektoi nga ajri lagjen “Rajna Knjagjinja” dhe 14 rrugë përreth në qytetin Jamboll(Bullgari Juglindore). Preparati i përdorur është i parrezikshëm për njerëzit, bimët, insektet dhe kafshët, bëri të ditur zyra..

14.05.20 10:24 |

4 të infektuar me koronavirus mbërritën me avion nga Holanda

U zbuluan raste të reja të Covid-19 të pasagjerëve që erdhën me avion nga Holanda në Bullgari më 1 maj. Megjithëqë autoritetet holandeze i ndaluan dy bullgare nga bashkia e qytetit Haskovo të udhëtojnë, sepse kishin rezultate pozitive për koronavirusin,..

03.05.20 10:04 |
Godina e MPJ-së në Sofje

Fluturimi i ushtarakëve rusë mbi Bullgari ka qenë i koordinuar me palën bullgare

Avioni ushtarak i transportit i Rusisë An-124 me komplekse raketash C-400 në bord ka fluturuar mbi Bullgari më 22 dhe më 30 tetor pasi ka marrë leje nga vendi ynë, sqaroi Ministria bullgare e Punëve të Jashtme (MPJ). Fluturimet janë realizuar për shkak..

30.10.19 15:51 |

Bullgaria do të disponojë tetë gjuajtësit amerikanë F-16 pesë vjet pas lidhjes së marrëveshjes

Ministria e Mbrojtjes publikoi në sajtin e vet përgjigje të disa pyetjeve të Presidentit lidhur me marrëveshjet për furnizimin e tetë gjuajtësve të rinj F 16 Block 70 për nevojat e Ushtrisë Bullgare me vlerë 1.1 mlrd euro pa TVSH-në me pagim paraprak 100..

25.07.19 16:00 |

Marrëveshja për blerjen e avionëve F-16 – qëndrime kontradiktore deri në fund

Një ditë pasi presidenti Rumen Radev i vuri veto Ligjit për ratifikimin e katër   marrëveshjeve me ShBA-në për blerjen e 8 avionëve F-16 Block 70 , Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen dhe Sigurinë e hodhi poshtë veton. Kjo u bë me votat e dy..

25.07.19 14:13 |
Всички новини: днес | вчера