Eмисия новини
от 00.00 часа

Krishtlindjet e 18-ta Bullgare përkrahin mjekimin e 250 fëmijëve

Iniciativa bamirëse “Krishtlindjet Bullgare”, e cila zhvillohet çdo vit në përkrahje të fëmijëve me çrregullime, sivjet ka ndihmuar akoma 53 prej tyre, bëri të ditur zyra e shtypit e Kreut të Shtetit. Janë livruar 62,000 leva për terapinë dhe..

06.04.21 12:06 |

Regjisorja Maja Vitkova-Kosev për bamirësinë, artin dhe jetën mes tyre

Pa ndonjë rëndësi nëse festoni 8 marsin, nëse e lidhni me politikë, ideologji ose luftë për barazinë gjinore, data me siguri që ka hijeshinë dhe kontradiktën karakteristike femërore. Sot, ju tregojmë për një grua të re, e cila vet pohon se, nuk e..

08.03.21 08:18 |

Tashmë 193 fëmijë morën përkrahje për mjekimin e tyre me mjete të fushatës “Krishtlindjet Bullgare 2020/21”

193 fëmijët e parë u mbështetën me fonde nga iniciativa bamirëse "Krishtlindjet Bullgare", fushata 2020/2021. Vlera totale e dhurimeve të marra arrin në 403 028,72 leva /mbi 200 000 euro/. Mjete për terapinë e tyre kanë marrë fëmijë me sëmundje..

23.02.21 13:33 |

Nisma Bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” ndihmoi 500 fëmijë

Më shumë se 940 000 euro u mblodhën nga Nisma Bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” te shkurti. Kjo u raportua në takimin midis Presidentit Rumen Radev dhe Këshillit të Ekspertëve të nismës së bamirësisë, e cila është nën patronazhin e kreut të shtetit,..

08.02.21 18:27 |

Një këngë me kauzë “gjigante”

Çdo vit më shumë se 2000 fëmijë në Bullgari braktisen nga prindërit e tyre, shumica e tyre që në spitalin e lindjes. Dhe kjo është një tendencë e qëndrueshme gjatë 10 viteve të fundit. Situata e familjeve në rrezik është veçanërisht dramatike gjatë..

03.02.21 07:05 |

Nxënës krijuan klubin vullnetar “Mirësi ngjitëse”

Në qytetin Tërgovishte nxënës nga klasa e 11 krijuan një klub vullnetar për bamirësi “Mirësi ngjitëse”, transmetoi Agjencia Telegrafike Bullgare. Ata janë njerëz të rinj, të cilët janë të bindur se distanca fizike, e shkaktuar nga Covid-19, nuk duhet të..

31.01.21 06:15 |

Albert Bullgari – fizarmonicisti i cili ruajti Bullgarinë në zemrën e vet

Në vigjilje të vitit 2021 Bashkimi i Njerëzve me Çrregullime të të Parit në Izrael ia dorëzoi çmimin e vet më të madh Albert Bullgarit. Kështu të shpërngulurit bullgarë në Izrael e quanin fizarmonicistin, i cili vite me radhë i mësonte falas fëmijët e..

15.01.21 07:05 |

Një burrë i ri me paralizë cerebrale mbledh fonde për bamirësi

Vitin e shtatë me radhë 36-vjeçari Georgi Simeonov nga qyteti Gorna Orjahovica (Bullgari Qendrore Veriore) u bë Gjyshi i Krishtlindjeve për të përkrahur një njeri në nevojë. Këtë herë bamirësia e tij është për të mbështetur një bashkëqytetar me..

27.12.20 12:46 |

Edicioni i 18 i nismës bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” do të vazhdojë deri në fund të nëntorit të vitit 2021

Në fund të shfaqjes tradicionale të bamirësisë "Krishtlindjet Bullgare", donacionet arritën afro 700 mijë euro. Në mbrëmjen festive të Krishtlindjes, edicioni i 18 i nismës, nën patronazhin e Presidentit të Republikës, u transmetua drejtpërdrejt..

26.12.20 16:15 |

Kulmi i iniciativës bamirëse “Krishtlindjet Bullgare”

Sivjet është spektakli tradicional “Krishtlindjet Bullgare” nën patronazhin e Presidentit. Qëllimi i iniciativës “Krishtlindjet Bullgare” është që të grumbullojë mjete për mjekimin dhe rehabilitimin e qindra fëmijëve bullgarë me sëmundje të..

25.12.20 14:46 |
Всички новини: днес | вчера