Eмисия новини
от 04.00 часа

Ka mbi 100 projekte bullgaro-greke në kuadër të programit evropian të bashkëpunimit ndërkufitar

Bashkëpunimi midis Bullgarisë dhe Greqisë në kuadër të programit evropian të bashkëpunimit ndërkufitar INTERREG filloi në fund të viteve 1990 me programin INTERREG I (1990-1993). Periudha e fundit programore INTERREG V-A 2014-2020 u miratua nga..

19.07.21 11:09 |

Shkëlqesia e saj Latifa Benazza: Përvoja juaj në bujqësi është tepër e dobishme për Algjerinë

Pavarësisht nga largësia e kryeqyteteve Sofja dhe Algjeri në mbi 1800 kilometra, të dyja vendet kanë marrëdhënie shumëvjeçare diplomatike. Fillimi i tyre është vënë gjatë vitit 1962, kur Algjeria fiton luftën e cila ka zgjatur 8 vjet, për..

07.07.21 10:03 |
Velisllav Minekov dhe Irena Stefoska

Planifikohet intensifikim i marrëdhënieve kulturore bullgaro-maqedonase

Ministrat e Kulturës të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut u takuan në Sofje. Profesorët Velisllav Minekov dhe Irena Stefoska theksuan se ruajtja e trashëgimisë kulturore është një përparësi për të dy vendet, kështu që ata do të mbështesin..

01.06.21 10:22 |

Radev dhe Mattarella diskutuan bashkëpunimin në ekonomi dhe investimet

Në ditën e fundit të vizitës së Presidentit bullgar Rumen Radev në Romë, ai u takua me homologun e tij italian Sergio Mattarella. Të dy diskutuan bashkëpunimin ekonomik dhe të investimeve midis dy vendeve tona, mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE..

28.05.21 15:19 |
Nga e majta në të djathtë: Kirill Vëllçev, Rumen Radev, Stevo Pendarovski dhe Dragan Antonovski

Marrëveshje kundër gjuhës së urrejtjes nënshkruan agjencitë informative të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Drejtorët e Përgjithshëm të Agjencisë Telegrafike Bullgare - BTA dhe të Agjencisë së Informacionit Mediatik të Maqedonisë së Veriut - MIA, nënshkruan një marrëveshje mbi shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin profesional. “BTA dhe MIA do..

27.05.21 09:25 |

Bullgaria dhe KE do të bashkëpunojnë për të inkurajuar vaksinimin kundër Covid-19

Mundësitë e bashkëpunimit midis Bullgarisë dhe Përfaqësimit të Komisionit Evropian dhe inkurajimi i vaksinimit kundër infeksionit koronavirus u diskutuan sot nga Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov dhe shefi i përkohshëm i Përfaqësimit të KE në..

18.05.21 14:48 |
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

09.04.21 19:08 |
Bojko Borisov dhe Eleonora Mitrofanova

Kryeministri Bojko Borisov u takua me ambasadoren ruse Eleonora Mitrofanova

Kryeministri Bojko Borisov u takua me Ambasadoren e Rusisë në Bullgari Eleonora Mitrofanova në lidhje me fillimin e mandatit të saj në Sofje. Gjatë bisedimeve të tyre në Këshillin e Ministrave, u diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe ekzistenca e..

23.03.21 15:51 |

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim

Bashkëpunimi aktual midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut ishte në qendër të vëmendjes në takimin midis ambasadorit bullgar në Shkup Angell Angellov dhe përfaqësuesit të posaçëm të qeverisë së Maqedonisë së Veriut Vllado Buçkovski, takim ky i..

01.03.21 15:03 |

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në Tiranë fton regjisorë bullgarë për të vendosur pjesë teatrale

Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski vizitoi Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me ftesë të drejtorit të tij Altin Basha. Gjatë takimit u shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim me teatrot në Bullgari. Drejtori Basha u..

24.02.21 16:59 |
Всички новини: днес | вчера