Eмисия новини
от 13.00 часа

Diplomacia duhet të mbrojë interesat e diasporës bullgare

Diplomacia bullgare dëshmon me sukses aftësinë e saj për të mbrojtur interesin kombëtar në një kohë ndryshimesh dhe sfidash dinamike, tha Presidenti Rumen Radev në një pritje në rezidencën Bojana me rastin e Ditës së Shërbimit Diplomatik. Si arritje të..

20.07.21 09:41 |

Shërbime të huaja po sulmojnë politikën e jashtme bullgare

Inteligjenca e huaj po punon kundër Bullgarisë rreth qëndrimit të saj ndaj Maqedonisë së Veriut, theksohet në një raport të Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare. “Në vitin 2020 u intensifikuan veprimet e disa shërbimeve speciale të huaja..

19.05.21 13:42 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |

Projektet në kuadrin e programit “Përkrahja e organizatave të bashkësive bullgare me vetëdije bullgare” përfunduan me sukses

Me këtë rast Ambasadori i Republikës së Bullgarisë në Kosovë Hristo Guxhev priti kryetaret e organizatave joqeveritare “Bullgarë të bashkuar në Kosovë” dhe “Shoqata kulturore iluministe e bullgarëve në Zhupë, Podgora dhe regjion” - Rasmin Hamza dhe..

04.02.21 22:55 |

Duhet të ruhet identiteti bullgar në rajonin e Bollgardit të Ukrainës

Në mbledhjen e parë pas heqjes së kufizimeve për shkak të Covid-19, Këshilli për Punë me Bullgarët Jashtë Shtetit pranë nënpresidentes Ilijana Jotova diskutoi probleme aktuale të bashkësive bullgare në diasporat historike. U shqyrtua reforma territorial..

17.06.20 15:00 |
Ilijana Jotova

Forum virtual për bullgarët jashtë shtetit me rastin e Ditës së Arsimit dhe Kulturës Bullgare - 24 Majit

Me rastin e Ditës së Arsimit dhe Kulturës Bullgare dhe të Shkrimit Sllav - 24 Majit Nënpresidentja Ilijana Jotova organizon një forum virtual për bullgarët jashtë shtetit. Nisma nën moton e fjalëve të Konstantin Kirill Filosofit “Të zhveshur pa libra..

05.05.20 13:24 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja bullgare është për vizitë në Kazakistan

Zhvillimi i bashkësisë bullgare në Kazakistan ishte tema e bisedimeve mes Nënpresidentes Ilijana Jotova dhe Presidentit të Kazakistanit Kassym-Jomart Kemelyevich Tokayev. Në vend bashkëjetojnë rreth 140 kombësi dhe etnose të ndryshme, ndërsa bashkësia..

07.10.19 18:23 |

Presidenti i Bullgarisë është duke bërë një vizitë në Hungari

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev është duke bërë një vizitë zyrtare në Hungari me ftesë të homologut të tij Janosh Ader. Në një bisedë me përfaqësues të bashkësisë bullgare kreu i shtetit apeloi që ajo jo vetëm të mbrojë identitetin e saj, por edhe të..

14.06.19 11:04 |
Всички новини: днес | вчера