Eмисия новини
от 06.00 часа
Atanas Çikov

Çfarë presin bullgarët në Ishull pas Brexit

Kur në vitet 90-të të shekullit të kaluar për herë të parë mbërriti në Britaninë e Madhe për brigadë studentore i pëlqen aq shumë sa që vendos të kërkojë mënyrë për t'u kthyer dhe për të provuar fatin e vet. Sot Atanas Çikov është një nga bullgarët..

24.11.20 12:06 |
Caribrod

Për bullgarët në Serbi

Ditët 6-8 nëntor 1920 shënojnë mbase një nga faqet më të errëta në historinë bullgare. Tamam përpara 100 vjetëve, ushtritë serbe pushtojnë rajonet Caribrod, Bosilegrad dhe Strumica, sipas Traktatit të Neuilly nga viti 1919, të firmosur në fund të..

06.11.20 07:10 |

Te bullgarët në Johanesburg

Fillimi i viteve 90-të të shekullit të XX për bullgarët ishte një periudhë e ndryshimeve aktive, kërkimeve, eksperimenteve. U   hoq Perdja e Hekurt ndërsa me të edhe kufizimet e socializmit. Shumë njerëz ishin të detyruar ose vet vendosën të..

31.10.20 07:10 |

Mbrëmja e 82 e protestave antiqeveritare

Në qendrën e Sofjes ka për t’u zhvilluar mbrëmja e 82-të e pakënaqësisë civile nën moton “Ne nuk kemi frikë”. Nënat nga iniciativa “Sistemi na vret” po përgatitin kampin e tyre me tenda për kushtet e vjeshtës. Ato insistojnë për indeksimin e..

28.09.20 19:36 |

Mbrëmjen e 53-të të pakënaqurit nga qeveria e Borisovit protestojnë

Mbrëmjen e 53 vazhdojnë protestat në Bullgari. Në qendrën e kryeqytetit mbeten të bllokuara tri udhëkryqet kryesore – Universiteti i Sofjes, Ura e Shqiponjave, sheshi “Pavarësi”. Nata kaloi qetë në kampet me tenda, transmetoi BNR. Në qytetin..

30.08.20 17:59 |

Bullgaria dëshiron të kthejë punëtorët nga jashtë

Ekonomia bullgare ka nevojë për krah pune. Papunësia është mezi 3.7 për qind dhe siç thotë kryeministri Bojko Borisov, nuk punojnë vetëm ata, të cilët nuk dëshirojnë. Në të njëjtën kohë numri i njerëzve që braktisën vendin në kërkim të punës më..

21.11.19 13:43 |
Всички новини: днес | вчера