Eмисия новини
от часа

Festojnë 145 vjet nga Kryengritja e Prillit në rajonin e Sevlievos

Një ceremoni për nder të viktimave të Kryengritjes së Prillit do të mbahet më 22 maj, në orën 11:00, në krahinën Boaza pranë fshatit Krëvenik në rajonin e Sevlievos. Një rikrijim spektakolar do të kujtojë betejat e 145 viteve më parë. Nën..

22.05.21 04:55 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |

Dizainjeri Filip Bojaxhiev kërkon vendin e vlerave në të tanishmen

"conTEMPORARY TRADITION" – kështu e titulloi ekspozitën e tij krijuesi bullgar Filip Bojaxhiev. Ajo do të prezantohet para publikut në kryeqytetin gjerman Berlin nga 26 deri më 31 mars. Në qendrën e vëmendjes janë imazhet e heronjve..

25.03.21 12:22 |

Prof. Andrej Pantev: Ideja për rimëkëmbjen e shtetit bullgar është shfaqja e patriotizmit të vërtetë

Më 3 mars të vitit 1878 Bullgaria u rimëkëmb si shtet në hartën politike evropiane. U realizua ëndrra për Çlirimin e vendit gjë për të cilën luftuan   dhe sakrifikuan jetën e tyre mijëra letrarë, arsimtarë dhe revolucionarë bullgarë...

03.03.21 06:25 |
„Mbreti Simeon i Madhi përpara Kostandinopojës“ – 1927, piktor Dimitër Gjuxhenov

Dimitër Gjuxhenov: piktori-kronist i kujtesës kombëtare bullgare

“Dikur, si një djalosh i ri, unë e pëlqeja shumë këtë piktor. Riprodhimet e krijimeve të tij qenë një zbukurim i përhershëm në shkollat tona vendase -shkruan në librin e tij, kushtuar Dimitër Gjuxhenovit, shkrimtari Dimitër Avramov. Askund tjetër..

29.01.21 07:10 |

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven. Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare..

27.09.20 11:07 |

Flamuj dhe uniforma nga Lufta Ruso-Turke i tërheqin vogëlushët në Muzeun Historik Rajonal në qytetin Kjustendill

Fëmijët punojnë flamujt e kryengritjeve në punishten muze për fëmijët në qytetin Kjustendill. Tema gjatë muajit gusht i është kushtuar Luftës Çlirimtare Ruso-Turke nga periudha e viteve/ 1877-1878/, si dhe Çlirimit të qytetit Kjustendill nga..

21.08.20 10:24 |
Всички новини: днес | вчера