Eмисия новини
от 08.00 часа

Bojko Borisov diskutoi për vaksinimin me Charles Michel

Kryeministri Bojko Borisov kishte një video konferencë me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, njoftoi BNT. Shkëmbimi i mendimeve ishte pjesë e një serie bisedimesh midis Mishel dhe udhëheqësve shtetëror dhe qeveritar të vendeve anëtare..

18.03.21 17:21 |

Punëdhënësit bullgarë filluan takime me partitë kryesore politike

Asociacioni i Organizatave të Punëdhënësve Bullgarë inicioi një sërë takimesh me përfaqësues të partive dhe koalicioneve, të cilat sipas agjencive sociologjike do të hyjnë në Asamblenë e 45-të Kombëtare. Sot, në një takim me Lëvizjen për të Drejtat..

15.02.21 17:02 |
Stevo Pendarovski

Presidenti maqedonas nuk dëshiron të flasë për historinë

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, tha para TV24 se Shkupi i propozoi Bullgarisë që bisedimet për kohën deri në vitin 1944 t'u lihej historianëve, “dhe ne t'i përkushtohemi të tashmes”. Sipas Pendarovskit, politikanët nuk..

03.02.21 13:43 |
Kostadin Angellov

Ministri i Shëndetësisë nuk është i prirë për hapjen e lokaleve

Kanë për t’u zhvilluar takime dhe bisedime me përfaqësuesit e restoranteve në vendin tonë, tha në qytetin Stara Zagora Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në lidhje me tensionin në biznesin e restoranteve, njoftoi BTA. “Që nga fillimi i..

25.01.21 17:03 |
Ekaterina Zaharieva dhe Vllado Buçkovski

Bullgaria është gati të vazhdojë bisedimet me Shkupin mbi çështjet e diskutueshme

Bullgaria është gati për të vazhduar bisedimet me Maqedoninë e Veriut për të kërkuar zgjidhje afatgjatë të çështjeve të diskutueshme, e cila të lejojë që Shkupi të hapë negociatat për anëtarësi në BE. Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja Ekaterina..

09.12.20 17:26 |
Zoran Zaev

Maqedonia e Veriut: Bisedimet midis Sofjes dhe Shkupit po vazhdojnë

Vetoja bullgare për   Maqedoninë e Veriut është “disfata më e madhe për BE-në dhe një padrejtësi e madhe” tha kryeministri i vendit Zoran Zaev. Ai shtoi se vet ai pranoi me hidhërim vendimin e Bullgarisë të bllokojë hapjen e negociatave për..

18.11.20 11:47 |
Marijana Nikollova

Dega turistike është më e prekur nga kriza e koronavirusit

Dega turistike vazhdon të jetë më e prekur nga koronakriza. Në një intervistë për BNR ministrja e turizmit Marijana Nikollova tha se pritet rënie nga 70 për qind të turistëve gjatë stinës dimërore. Ajo shtoi se zhvillohen bisedime me vendet fqinje..

08.11.20 14:14 |

Në Shkup janë optimistë të matur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është optimist i matur për zgjidhjen e çështjeve të diskutueshme me Bullgarinë. Ai deklaroi, se për Shkupin tani me më shumë rëndësi është të mbrojë interesat e veta, duke evidentuar në të njëjtën kohë edhe..

14.10.20 17:38 |
Ekaterina Zaharieva

Pozita e Bullgarisë ndaj konfliktit izraelito-palestinez mbetet e pandryshuar

Pozita parimore e Bullgarisë për zgjidhjen e konfliktit izraelito-palestinez mbetet e pandryshuar, tha ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva gjatë kontrollit parlamentar. Rruga e vetme për zgjidhjen e drejtë dhe të qëndrueshme të konfliktit është..

25.09.20 14:56 |

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva: Ndryshimet e propozuara në Kushtetutë janë ftesa e parë për bisedim

“Ditën e martë do të fillojnë bisedimet për grumbullimin e nënshkrimeve për parashtrimin e projektit për kushtetutë të re” – këtë e tha Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva në Zllatograd, ku ishte e pranishme në inaugurimin e monumentit..

22.08.20 14:30 |
Всички новини: днес | вчера