Eмисия новини
от часа
Aleksej Petrov

Biznesmeni dhe ish-bareta Aleksej Petrov u vra në Sofje

Biznesmeni Aleksej Petrov u gjet i vrarë me armë zjarri në lagjen “Dragalevci” të kryeqytetit. Këtë e konfirmuan për BNR burime nga Ministria e Brendshme. Në vendngjarje kishte edhe një grua, e cila gjithashtu u qëllua me armë zjarri. Ajo u dërgua në..

16.08.23 14:58 |

Buxheti 2023 kaloi në lexim të parë në Kuvendin Popullor

Kuvendi Popullor miratoi në lexim të parë buxhetin e shtetit për vitin 2023 me 156 vota “pro”. Mbështetja erdhi nga deputetët e GERB-SDS, PP-DB dhe DPS, përderisa “BSP për Bullgarinë”, “Vëzrazhdane” dhe “Ka një popull të tillë” ishin kundër. “Ky..

12.07.23 18:41 |

Turqia kryesoi renditjen për partner të preferuar të biznesit bullgar

Një studim aktual nga Dhoma Bullgare e Tregtisë dhe Industrisë tregon se Gjermania ia la vendin e parë Turqisë, si partnerin më të preferuar të biznesit për kompanitë vendase. Pozicionin drejtues aktualisht e zë fqinji ynë jugor Turqia. Megjithatë,..

26.03.23 08:05 |

Bullgaria nuk shfrytëzon potencialin e shtrirjes së saj gjeografike sipas presidentit

Bullgaria nuk e shfrytëzon plotësisht shtrirjen dhe mundësitë e saj gjeografike dhe kjo është kyçe për biznesin bullgar. Një mendim të tillë e shprehu presidenti Rumen Radev në takimin me përfaqësuesit e Asociacionit të Organizatave të Punëdhënësve..

27.02.23 17:48 |

Eksportet e Bullgarisë në Spanjë arritën vlera rekord

Në 10 vjet, eksportet e Bullgarisë në Spanjë janë rritur me 73%, dhe vitet e fundit kanë shënuar vlera rekord në historinë e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve. Në periudhën 2017-2019, tregtia me Spanjën kaloi 2 miliardë euro në vit, dhe këto..

20.02.23 17:47 |

Më shumë se 20 për qind e prodhuesve parashikojnë rritje të çmimeve të tyre

Në janar, situata ekonomike e vendit mbeti afërsisht në nivelin e saj nga dhjetori 2022, me një klimë më të favorshme biznesi të evidentuar në industri dhe tregtinë me pakicë, por me një përkeqësim në ndërtim dhe shërbime. Këtë e tregojnë rezultatet..

30.01.23 18:16 |

Papunësia në Bullgari po zhduket, por mungon edhe personeli i besueshëm për biznesin

“Në momentin që do të bëheni shumë të mirë në diçka, të ardhurat do të vijnë në mënyrë të pashmangshme. Bota ka nevojë për lloj-lloj njerëzish që bëjnë gjëra të ndryshme”, këshillon një nga specialistët e zhvillimit të karrierës në Bullgari...

24.01.23 07:15 |

Viti 2022 - i mirë për biznesin dhe i keq për inflacionin, i cili ka thelluar pabarazitë

Pas dy vitesh pandemi, е mirëpritëm vitin 2022 me shpresën e një normalizimi të jetës, rritjes së të ardhurave dhe ... paqes shpirtërore. Megjithatë, shpresat tona nuk u justifikuan. Në shkurt, bota u përball me një betejë të re – këtë herë në frontin..

29.12.22 07:15 |

Transportuesit bullgarë mbështesin kolegët e tyre rumunë për heqjen e kontrollit kufitar

Dhoma e Transportuesit Automobilistik në Bullgari doli me pozitën, se  pasi mos na lejojnë në Shengen, qeveritë e Bullgarisë dhe Rumanisë duhet të heqin kontrollin kufitar mes dy vendeve tona. Kjo u bë vetëm një ditë pasi Bashkimi Kombëtar i..

13.12.22 15:06 |

Në SHBA u prezantuan mundësitë për investime në Bullgari

Agjencia Bullgare e Investimeve organizoi një forum ndërkombëtar biznesi dhe investimesh më 6 dhjetor në qytetin Sunnyvale në të ashtuquajturën Lugina e Silikonit në Kaliforni. Veprimtaria titullohet "Konfirmimi i Bullgarisë si një destinacion i..

06.12.22 14:44 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна