Eмисия новини
от 08.00 часа

Protestuesit përsëri bllokuan qendrën e Sofjes

Me thirrje “dorëheqje” protestuesit përsëri bllokuan trafikun urban para Parlamentit në qendër të Sofjes, transmetoi BNR. Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski shpjegoi para deputetëve se pas rritjes së tensionit natën me të gdhirë 3 shtatori policia..

03.09.20 11:45 |
Heqja e barrikadave në Orllov Most

Protestat në Sofje po vazhdojnë edhe pas “Kryengritjes së Madhe Popullore”

“Kryengritja e Madhe Popullore” e shpallur nga protesta antiqeveritare mbaroi me heqjen e kampit të çadrave dhe të bllokadave të protestuesve në udhëkryqet kryesore në Sofje. Ditën e 57 të pakënaqësisë organizatorët përsëri thirrën në..

03.09.20 10:12 |

Bllokadë para Urës së Danubit dhe protestë tek Kullata-Promahon

Transportues nga rajoni i Goce Dellçevos janë duke protestuar te PKK-ja Kullata-Promahon. Ata janë të pakënaqur për mbylljen e pikëkalimit “Ilinden-Eksohi”, si masë kundër përhapjes së Covid-19. Megjithëse MPJ-ja bullgare njoftoi se “Ilinden-Eksohi”..

02.09.20 14:32 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë – dita e 55

Ditën e 55 të protestave në qendër të Sofjes u përhapën kërcënime për vdekje. Nën fshesat e xhamit të shumë automjeteve ishin vendosur pusulla me mbishkrime “Dorëheqje ose arkivol!” Nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për aksion të pjesëmarrësve..

01.09.20 11:15 |

Ditën e 54 të protestave antiqeveritare bullgarët e pakënaqur u drejtohen institucioneve evropiane

Ditën e 54 të protestave në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë dhe të Kryeprokurorit Ivan Geshev protestuesit mblidhen para përfaqësisë së Komisionit Evropian në lidhje me aksionin e planifikuar prej tyre “Hapja në masë e syve”. Më këtë..

31.08.20 19:51 |

Dita e 44 e pakënaqësisë: Kinema në Orllov Most dhe kontra-protestë para Ambasadës së Rumanisë

Dita e 44 e protestave antiqeveritare mbaroi qetë. Me iniciativë të shoqatës “BOEC” dy herë ishte bllokuar godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov. Më vonë u mbajt..

22.08.20 09:52 |
Godina e BNT-së e bllokuar nga protestuesit

Protestuesit bllokuan godinën e BNT-së

Këtë mëngjes gjatë ditës së 44 të protestave antiqeveritare godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) u bllokua nga lëvizja civile “BOEC”. Protestuesit nuk lejuan që mysafirët e televizionit të hyjnë përmes hyrjes qendrore me motivin se media..

21.08.20 10:16 |
Sotir Cacarov

Komisioni kundër Korrupsionit: Bllokada është në shkelje të ligjit

Komisioni kundër Korrupsionit deklaroi se aksioni i protestës këtë mëngjes me në krye lëvizjen civile “BOEC”, që bllokoi godinën e Komisionit, është në shkelje të ligjit. Kryetari i Komisionit Sotir Cacarov, i cili është ish-kryeprokuror i..

20.08.20 16:15 |

Protestat antiqeveritare po vazhdojnë

Për të 35-ën mbrëmje me radhë protestat antiqeveritare në kryeqytet po vazhdojnë. Barrikadat e improvizuara në kryeqytetet kryesore para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”, në Orllov Most (“Ura e Shqiponjave”) dhe në sheshin..

12.08.20 19:52 |
Valeri Simeonov

Vendimi për heqjen e bllokadave është marrë nga Këshilli i Koalicionit

Nuk mund të përgjigjem se kush propozoi heqjen e bllokadave me çadra. Në Këshillin e Koalicionit e diskutonim në vazhdim të një ore çështjen dhe arritëm në përfundimin se policia duhet ta kryejë punën e vet, tha lideri i Frontit Kombëtar për..

07.08.20 10:57 |
Всички новини: днес | вчера