Eмисия новини
от 22.00 часа
Prof. Radka Argirova

Prof. Radka Argirova: Piku i Omikronit është deri në 2 javë

Masat shumë më të rrepta dhe një bllokim i mundshëm do të jenë në përputhje me planin e ri kombëtar për të luftuar pandeminë Covid-19. Kështu tha për BNT virologia Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë Covid-19. Lidhur me..

20.01.22 19:43 |

Aksident me një autobus kosovar në afërsi të qytetit Kjustendill

Një autobus që udhëtonte për në Kosovë, në të cilin kishte edhe fëmijë, u përplas më 18 janar, rreth orës 4.30 të mëngjesit, në unazën e qytetit Kjustendill në kthesën për digën “Drenov Dol”. Askush nuk u lëndua rëndë, tha zëdhënësja e Policisë..

18.01.22 10:43 |

Këshilli Konsultativ i Sigurimit Kombëtar diskuton integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut

Vazhdon mbledhja e Këshillit Konsultativ të Sigurimit Kombëtar thirrur nga Presidenti Rumen Radev. Pjesëmarrësit diskutojnë politikën ndaj Maqedonisë së Veriut, në sfondin e bllokimit të fillimit të negociatave nga Bullgaria për anëtarësimin e..

10.01.22 19:52 |

Do të rrisin përqindjen e të vaksinuarve përmes një informimi më të mirë

Rritja e numrit të të vaksinuarve nëpërmjet përmirësimit të informimit për përfitimet e vaksinimit u diskutua në një takim pune në Ministrinë e Shëndetësisë. Në fushatën e saj të re informuese, ministria do të fokusohet në rolin e mjekëve të..

20.12.21 19:17 |
Stojço Kacarov

Ministri i Shëndetësisë: Situata është e rëndë, por është nën kontroll

“Ne kemi siguruar ilaçe paraprakisht, po hapim gradualisht shtretërit për pacientët me Covid, është siguruar oksigjen të mjaftueshëm”. Këtë e evidentoi Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov në një takim me ambasadorët e vendeve anëtare të..

29.10.21 16:04 |
Rumen Radev

Sipas Presidentit bllokimi i plotë do të jetë katastrofik

Nëse vendosim një bllokim të plotë në vend tani, do të duhet ta bëjmë përsëri pas disa muajsh. Zgjidhja është më shumë përgjegjësi nga të gjithë. Kështu u tha në Plovdiv studentëve të mjekësisë presidenti Rumen Radev. Ata pyetën kreun e..

28.10.21 14:28 |

Testimi i fëmijëve për Covid në shkollë do të shtyhet me të paktën një javë

Ajo që u shfaq në media se nga e hëna fëmijët deri në klasën e 4-të do të shkojnë në shkollë nuk është e vërtetë. Është shumë e mundur që nëse nuk ka bllokim të plotë, kjo të ndodhë nga 8 nëntori. Këtë e tha për televizionin Bulgaria on AIR,..

28.10.21 10:57 |
 Dr. Aleksandër Zllatanov

Alternativa e “certifikatave të gjelbra” është bllokimi në të gjithë vendin

Ministria e Shëndetësisë do të vendosë një bllokim të pjesshëm ose të plotë nëse “ certifikata e gjelbër ” nuk funksionon deri në fund të tetorit. Kjo u tha nga Zëvendës Ministri në detyrë i Shëndetësisë Dr. Aleksandër Zllatanov para televizionit..

21.10.21 10:57 |

Shkarkojnë plehun e rrezikshëm nga anija turke e bllokuar në bregdetin bullgar

Operacioni për shkarkimin e anijes “Vera Su” të ngecur në zonën e mbrojtur "Jajllata" filloi, njoftoi Ministria e Transportit. Aksioni pritet të zgjasë 3-4 ditë. Për shkak të dritares së shkurtër të motit, punimet nuk do të pushojnë do të punohet..

19.10.21 09:41 |
Anija

Nuk do të shpëtojnë “Vera Su”, anija është mbytur teknikisht

Anija e bllokuar “Vera Su” pranë Kamen Brjag nuk mund të shpëtohet. Gjendja e anijes është jashtëzakonisht e komprometuar, dhoma e motorit është e përmbytur dhe tashmë konsiderohet pronë e fundosur. Kjo u vendos pas një inspektimi nga zhytësit...

12.10.21 09:30 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР