Eмисия новини
от 21.00 часа

3 në 1 – kombinimi i detit, malit dhe fshatit është hiti i sezonit 2023

Ku, përveç Bullgarisë, mund të kombinohen banjat e diellit në det me freskinë dhe gjelbërsinë e maleve dhe përfitimet e turizmit rural? Këtë verë, bujtinat dhe hotelet familjare që ofrojnë kombinimin në fjalë 3 në 1  u rezervuan 100%. Pavarësisht..

11.10.23 07:20 |

Jeta po kthehet gradualisht në normalitet në zonat e prekura nga përmbytjet

Dëme për 25-30 milionë leva shkaktoi natyra në territorin e komunës Carevo, tha kryetari Georgi Llapçev pas mbledhjes së Shtabit të Krizave. Ai njoftoi për një bisedë me ministrin e financave Asen Vasilev, i cili e siguroi atë se administrata..

08.09.23 09:08 |

Sipas ministrit të financave pas fatkeqësisë ka para për rimëkëmbjen

Ka para për zonat e dëmtuara nga përmbytjet. Kështu deklaroi para gazetarëve ministri i financave Asen Vasilev pas takimit në Kuvendin Popullor me kryetarët e Komisionit për Buxhet dhe Komisionit për Siguri dhe Rend Publik. Sipas vlerësimeve..

07.09.23 15:37 |

Ne bregdet

Në kulmin e stinës së verës, pushimet më të dëshiruara janë në breg të detit, për të cilin pothuajse çdo familje bullgare përpiqet të ndajë kohë dhe para. Bregdeti bullgar i Detit të Zi ofron mundësi të ndryshme për pushim, aktivitete..

28.07.23 15:20 |
Zëvendësministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak në deklaratat e deputetit rus Pjotr Tolstoj

Deklarata e zëvendëskryetarit të Dumës Ruse Pjotr Tolstoj se Deti i Zi është rus dhe duhet të kontrollohet është "i paturpshëm, i papranueshëm dhe nuk korrespondon me të drejtën ndërkombëtare", tha zëvendësministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov për..

25.07.23 10:59 |

Regata me vela “Varna 200” në Gjirin e Varnës

Në ujërat e Gjirit të Varnës do të mbahet gara “Varna 200” për varka me vela. Fillimi është më 12 korrik nga Stacioni Detar i Varnës. Gara është 200 milje në Detin e Zi përgjatë bregdetit bullgar. Regata është unike në këtë që është më e gjata dhe më..

12.07.23 06:15 |

Një fillim i dobët i sezonit - a ka arsye për shqetësim?

Qershori përfundoi dhe jemi në fillim të korrikut, por pushimoret më të mëdha bregdetare bullgare janë relativisht bosh, pavarësisht parashikimeve se këtë vit na pret një verë e suksesshme. Arsyet janë disa – duke filluar me rimëkëmbjen e vazhdueshme..

04.07.23 07:30 |

Bregdeti bullgar i Detit të Zi mbetet i paprekur pas shpërthimit të digës “Nova Kahovka”

Të dhënat e fundit për gjendjen e ujërave të detit pas shpërthimit të murit të digës “Nova Kakhovka” në Ukrainë nuk konstatojnë ndotje të zonës ujore bullgare, njofton Ministria e Mjedisit dhe Ujërave. Parashikimi për pjesën veriperëndimore të Detit..

03.07.23 16:01 |

Shablla sërish pret rrezet e para të korrikut me hitet e preferuara

“Momenti kur drita përballet me errësirën dhe fillon ta mposhtë gradualisht është gjithmonë magjik. Kjo pamje pastron vetëdijen, sjell kënaqësi, paqe, shpresë, ngrohtësi. Për fat të mirë, ne kemi mundësinë ta shijojmë këtë magji çdo ditë – me çdo..

30.06.23 14:42 |
Zona Nikolaevska, Ukrainë, 23 qershor

Bregdeti bullgar i Detit të Zi mbetet i paprekur pas eko-katastrofës me digën “Nova Kakhovka”

Nuk ka të dhëna për ndotjen e akuatorisë bullgare të Detit të Zi si pasojë e shembjes së murit të digës “Nova Kakhovka” në Ukrainë, njofton ministria bullgare e mjedisit. Vëzhgimet satelitore dhe modelimi i rrymave të ujit deri më tani nuk japin arsye..

19.06.23 14:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна