Eмисия новини
от 09.00 часа

Në këngën "Vajza" MINNA këndon bukurinë e bullgares

Në artin popullor ka shumë këngë që këndojnë bukurinë e gruas bullgare. Një prej tyre është kënga “Vajza”. Ajo u kushtohet të gjitha grave bullgare dhe kryesisht grave nga rajoni maqedonas, prej nga është edhe interpretuesja MINNA. Kjo është..

05.04.23 11:01 |
Steven dhe Vanja Proctor

Një britanik punon “për të mirën e njerëzve” për ta kthyer Stojkite në një fshat model

Steven Proctor është nga Newbourne - një qytet i vogël në pjesën jugore të Britanisë së Madhe. Me profesion është inxhinier mekanik, nga malet Rodope dhe më saktë banues i fshatit Stojkite të Rodopeve. 47-vjeçari anglez u vendos këtu tre vjet më..

18.03.23 12:10 |

Diorama, festivale, verëra dhe lojëra aventureske - Veliko Tërnovo pasuron atraksionet e tij

Veliko Tërnovo, destinacioni më i kërkuar për turizmin kulturor në Bullgari, pret një rritje të turistëve në muajt e ardhshëm. Kryeqyteti ynë mesjetar me mbi 7,000 vjet histori magjeps mysafirët me shtëpitë e tij të vendosura si një amfiteatër mbi..

12.03.23 11:05 |
Parku Historik në fshatin Neofit Rillski

U dorëzuan Çmimet Vjetore të Turizmit 2022

“Parku Historik” në fshatin Neofit Rillski në rajonin e qytetit Varna, është fitues në kategorinë kryesore – “Zgjedhja e Bullgarëve”, në Çmimet Vjetore të Turizmit 2022, organizuar nga Ministria e Turizmit. Dallimin në kategorinë “Destinacion..

14.12.22 19:46 |

Bukuritë e botës nënujore paraqiten në një ekspozitë në Varna

Një ekspozitë në të hapur me fotografi nënujore mund të shihet deri në fund të gushtit në lagjen krijuese “Talijana” të qytetit bregdetar Varna. “Qëllimi ynë është të paraqesim bukurinë e botës nënujore të Detit të Zi dhe oqeanit botëror”, tha..

24.07.21 09:05 |

92 vjet speleologjia e organizuar në Bullgari

Më 18 mars të vitit 1929 u vu fillimi i speleologjisë në Bullgari. Që nga viti 1975 e deri më sot speleologët bullgarë plotësojnë Kartotekën e Shpellave Bullgare, ku janë të mbledhur të dhëna dhe harta të më se 6000 shpella të studiuara . “Në..

18.03.21 07:05 |

Disa video reklamojnë bukuritë e Bullgarisë

Ministria e Turizmit përhap video për reklamën e rajoneve dhe objekteve turistike me popullaritet jo aq të madh në Bullgari . Videot xhirohen në bashkëpunim me Asociacionin e Ciceronëve në Bullgari. Videoja e parë prezanton luginën e lumit..

26.08.20 13:05 |

Instruktorja e gjimnastikës Diana Hristova: Secila grua është e bukur në mënyrën e vet

Dihet se festa e gruas 8 mars e ka zanafillën e vet në protestën e rrobaqepëseve në Nju Jork në vitin 1857. Më pak i njohur është fakti, se Bullgaria është ndër shtetet e para që e shënojnë këtë festë – akoma në vitin 1911, vetëm një vit pas shpalljes..

08.03.17 14:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна