Eмисия новини
от 10.00 часа

U nënshkruan dy marrëveshje për zbatimin e projekteve në përkrahje të organizatave të bashkësive bullgare me vetëdije bullgare

Ambasadori bullgar në Kosovë Hristo Guxhev nënshkroi dy marrëveshje për zbatimin e projekteve në përkrahje të organizatave të bashkësive bullgare me vetëdije bullgare. Ato do të zbatohen nga dy organizata joqeveritare – “Bullgarë të Bashkuar në..

27.11.20 19:40 |

Festivali i filmit falas për bullgarët jashtë shtetit

Nga dita e sotme deri më 6 dhjetor bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të mund të shohin falas 22 filma bullgarë në kuadrin e Festivalit “Ekrani BG online” – bënë të ditur nga Ministria jone e Jashtme. Aktiviteti organizohet nga Instituti Shtetëror..

21.11.20 14:43 |

Parlamenti hodhi poshtë idenë e një letërnjoftimi “Bullgar” për bullgarët jashtë vendit

Parlamenti vendosi t'i japë fund praktikës së rivalidimit të dokumenteve personale bullgare të shpallura të pavlefshme që janë deklaruar më parë të humbura ose të vjedhura. Vendimi u miratua me pranimin, në lexim të dytë, të ndryshimeve në Ligjin..

18.11.20 13:59 |
Caribrod

Për bullgarët në Serbi

Ditët 6-8 nëntor 1920 shënojnë mbase një nga faqet më të errëta në historinë bullgare. Tamam përpara 100 vjetëve, ushtritë serbe pushtojnë rajonet Caribrod, Bosilegrad dhe Strumica, sipas Traktatit të Neuilly nga viti 1919, të firmosur në fund të..

06.11.20 07:10 |

Një bashkatdhetare në Itali krijon përralla për bullgarët nëpër botë

Bullgarët janë njerëz të cilët përshtaten, mund të jetojnë dhe të punojnë kudo nëpër botë. Por kjo nuk i pengon të kenë dhe të përjetojnë një nostalgji për atdheun e humbur dhe të kërkojnë lidhjen bullgare, pa rëndësi nëse bëhet fjalë për kontaktin..

06.11.20 06:05 |

Bullgarët në Shqipëri mbrojtën historinë e tyre

Shoqata e Miqësisë Bullgaro-Shqiptare në qytetin Korça përhapi në rrjetet sociale një deklaratë kundër shpifjeve të Shoqatës Maqedonase “Ilinden” – Tiranë, transmetoi agjencia BGNES. Maqedonistët dënuan deklaratën e Ministrit për Evropën dhe..

04.11.20 15:39 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Që nga zgjimi ynë varet se si do të duket Bullgaria nesër

“Sivjet shoqëria jonë braktisi indiferencën dhe çdo qytetar i lirë u shndërrua në iluminist”, vë në dukje Presidenti Rumen Radev në deklaratën e tij ndaj mediave me rastin e Ditës së Iluministëve Bullgarë. Ai nënvizon se që nga zgjimi ynë..

01.11.20 12:28 |

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Kemi njerëz të mjaftueshëm me përgatitje të mirë, të cilët ta çojnë vendin tonë përpara

Në qoftë se dikur gjendeni në rrethet e shkencëtarëve bullgarë përtej kufirit, të entuziastëve, të cilët e organizojnë jetën e komuniteteve bullgare në të gjitha pikat e planetit, ndër bashkatdhetarët tanë nga diasporat historike në Serbi, Moldavi,..

31.10.20 12:27 |

Te bullgarët në Johanesburg

Fillimi i viteve 90-të të shekullit të XX për bullgarët ishte një periudhë e ndryshimeve aktive, kërkimeve, eksperimenteve. U   hoq Perdja e Hekurt ndërsa me të edhe kufizimet e socializmit. Shumë njerëz ishin të detyruar ose vet vendosën të..

31.10.20 07:10 |

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti homologen e tij serbe Ana Brnabiq

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Ana Brnabiq për rizgjedhjen e saj në krye të qeverisë serbe, transmetoi BTA. Ju përkrah krejtësisht dhe ju përshëndes për deklaratën e bërë se qeveria serbe do të jetë proevropiane. Bullgaria edhe në të..

29.10.20 11:00 |
Всички новини: днес | вчера